Yürüme Futbolu (The Walking Football): Koşmanın Yasak Olduğu Futbol Çeşidi

“Yürüme futbolu” (İngilizcede “the walking football”) olarak adlandırılan futbol çeşidi 2011 yılında Birleşik Krallık’ta ortaya çıkmıştır. Bu futbolda oyuncuların, top ayağında olsun veya olmasın, koşma hakları yoktur ve hepsi 50 yaşın üzerindedirler. Adaletsizliğin engellenmesi amacıyla bu 50 yaş üstü oyuncular iki kategoriye bölünmüşlerdir: “50 yaş üstü” ve “60 yaş üstü” kategorileri.

Her ne kadar yeni bir futbol çeşidi olsa da yürüme futbolu kısa sürede Birleşik Krallık’ta çok sayıda insan tarafından kabul görerek hızla yayılmıştır. Öyle ki bugün Birleşik Krallık’ta binden fazla yürüme futbolu takımı ve ondan fazla yürüme futbolu ligi olduğu belirtilmektedir. Hatta Manchester City gibi ünlü ve önemli İngiliz futbol takımları bir de yürüme futbolu takımı kurmuşlardır. Bu futbol çeşidinin bu derece hızlı yayılmasını ve önem kazanmasını sağlayan olayın, 2014 yılında yayınlanan ve yürüme futbolundan bahseden bu reklam olduğu belirtilmektedir:

Yürüme futbolu her ne kadar ilk bakışta “bildiğimiz futbolun yürüyerek oynananı” gibi algılansa da bundan biraz daha karmaşıktır. Her spor dalında olduğu gibi bu futbol türü de kendine has bazı kurallar çerçevesinde oynanmaktadır. Yürüme Futbolu Derneği (The Walking Football Association) tarafından yayımlanan “2018 Yürüme Futbolu Oyun Kuralları” içerisindeki bilgilere bakıldığında, yürüme futbolu temel kurallarının kısaca şunlar olduğu belirtilebilir:

  • Topla veya topsuz koşmak yasaktır. Koşulduğunda rakip takıma endirekt serbest vuruş verilir. “Koşma” kavramının içeriği hakkında yorum yapmak yalnızca oyunu yöneten hakeme aittir.
  • Maç esnasında top, kafa hizasını geçecek kadar havaya kaldırılamaz.
  • Her takım maç esnasında sahada en fazla 6 oyuncu bulundurabilir.
  • 50 yaş üstü takımlarda 50 yaş altı, 60 yaş üstü takımlarda 60 yaş altı kişilerin oynaması yasaktır.
  • Müsabakaların düzenlendiği sahalar 16 (asgari) ile 35 (azami) metre arası genişlikte, 25 (asgari) ile 50 (azami) metre arası uzunlukta olmalıdır.
  • Müsabakalarda kaleler 3 (asgari) ile 5 (azami) metre arası genişlikte, 1,2 (asgari) ile 2 (azami) metre arası boyda olmalıdır.
  • Müsabakalarda oynanan topun boyutu (size), istisnai durumlar dışında, 5 numaradır.
  • Çeşitli nedenlerden dolayı (koşma, faul yapma, v.b.) üç kez kural ihlalinde bulunan kişiye hakem “mavi kart” gösterir ve böylece kart gösterilen kişi iki dakika boyunca saha dışında bekletilir.

Birleşik Krallık’ta ulusal turnuvaları düzenlenecek kadar iyi bilinen bir futbol türü olan yürüme futbolu, henüz uluslararası arenada pek bilinmemektedir. Ancak yürüme futbolu oyuncularının hayali, bir gün yürüme futbolu dünya kupası düzenlendiğini görebilmektir.

Bu hayalin gerçekleşip gerçekleşmeyeceğini bize zaman gösterecektir. Ancak, her ne kadar bazen oyuncuların sahada kalp krizi geçirdiği belirtilse de yürüme futbolu, yaşlı (erkek veya kadın) futbol tutkunlarının hem spor yapabilmeleri hem de sosyalleşebilmeleri için güzel bir etkinlik gibi görünmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.