Yubikiri-Mura: Parmaksızlar Köyü

Japonya’da 1975 ile 1984 yılları arasında, ülkenin Kyuşu1 adasının Fukuoka vilayetinde bulunan Tagava bölgesine bağlı Oto2 adlı köyde bazı ilginç olaylar yaşanmıştır. Tagava, 1900’lü yılların başında işletimine başlanan kömür madeni sayesinde bir kömür beldesi olarak ün salmıştır. Bu sayede göç alan yerleşim yeri, kömür madeninin kapatıldığı 1970 yılına kadar üzerinde yaşayan halka istihdam ve refah sağlamıştır. Ancak, 1970 yılında kömür madeninin kapatılmasıyla birlikte işsiz kalan bölge halkı, gittikçe fakirleşmeye başlamıştır.

İşte bu yoksullaşma döneminde, 1975 yılından itibaren, Oto’da bulunan insanlar el ve ayak parmaklarını, kesilerek kopma sonucunda, kaybetmeye başlamışlardır. Bunun üzerine komşu köylerde, bu köy halkının lanetlendiği ile ilgili dedikodular yayılmıştır. Bu “lanetli” köy, artık, bölge halkı tarafından “yubikiri-mura” yani “Parmaksızlar/Parmağı Kesikler Köyü” lakabıyla anılır olmuştur.3

Yaşanan olayların ve yayılan dedikoduların garipliği üzerine bir sigorta şirketi, söz konusu laneti gizlice araştırmaya başlamıştır ve yaptığı araştırmalar sonucunda bu lanetin kaynağını bulmuştur. Köylülerin, 1970 yılında madenin kapanması sonucunda yüklü miktarda tazminat aldıkları, ancak bu parayı kısa bir sürede tükettikten sonra parasız kaldıkları anlaşılmıştır. Bu parasızlık döneminde, köydeki bir kişinin, parmağını yanlışlıkla keserek koparması üzerine sigorta şirketinden tazminat aldığı haberinin köyde yayılmasıyla birlikte köylüler, sahtekârlığa başvurarak, kendi parmaklarını çeşitli şekillerde keserek koparmaya ve böylece sigorta şirketinden tazminat almaya başlamışlardır. Sonuçta, söz konusu sahtekârlığın polise sigorta şirketi tarafından bildirilmesi üzerine, köyden toplamda otuz iki kişi tutuklanmıştır. Bu tutuklanmalar sonucunda da köyün “laneti” ortadan kalkmıştır.

[1] Kyuşu’daki “u” harfleri uzatılarak okunmaktadır.

[2] Oto’daki “o” harfleri uzatılarak okunmaktadır. Ayrıca “Oto”, “Oto-Maçi” olarak da bilinmektedir.

[3] Yubikiri-mura adı Japoncada “parmak” anlamına gelen “yubi (指)” isminden, “kesme/koparma” anlamına gelen “kiri (切り)” isminden ve “köy” anlamına gelen “mura (村)” isminden türemiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.