Windows XP Duvar Kâğıdı “Bliss”

Windows XP işletim sistemini kullanmış olan herkes tarafından bilinen ünlü duvar kâğıdı (mavi gökyüzü ve beyaz bulutlar altındaki yemyeşil tepe), yeryüzünde en çok görülmüş olan fotoğraflardan biridir. Ancak pek çok kişi, söz konusu tepenin gerçekte var olmadığına ve bu fotoğrafın fotomontaj yöntemiyle elde edildiğine inanmaktadır:

Windows XP işletim sisteminde aksi seçilmedikçe otomatik olarak uygulanan duvar kâğıdı.

İngilizcede “Bliss1 adıyla bilinen söz konusu fotoğraf, Los Angeles Times, Kansas City Star ve National Geographic için de çalışmış olan (bugün 79 yaşındaki) fotoğrafçı Charles O’Rear tarafından çekilmiştir. Bu tepenin yanından geçen yolu, o dönem sevgilisi ve bugün eşi olan, Daphne Larkin ile buluşmak için pek çok kez kullanmış olan O’Rear, Ocak 1996’da bir cuma günü öğleden sonra yine Daphne Larkin ile buluşmaya giderken bu manzarayı görmüştür. Bunun üzerine fotoğrafçı, arabasını kenara çekip fotoğraf makinesini çıkartarak bu güzel manzarayı ölümsüzleştirmiştir.

Söz konusu tepe, Kaliforniya eyaletinin Sonoma adlı yerleşim yerinde bulunmaktadır. Şarap üzümü yetiştirilen bir bölgede bulunan bu tepede bugün şarap üzümü yetiştirilmektedir. Tepenin Charles O’Rear tarafından 1996 yılında çekilmiş olduğu gün ve bugün neye benzediği aşağıda sunulmuştur:

Günümüzde pek çok kişi için Windows ile özdeşleşmiş olan söz konusu fotoğrafın çekildiği noktanın koordinatları şöyledir: 38.249069, -122.410126

[1]Bliss” kelimesi Türkçede “cennette olmanın verdiği mutluluk“, “mutluluk” ve/veya “cennet” anlamlarına gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.