Tuhaf Bir Teknikle Irkçı Bir Anlam Kazandırılan El İşareti

Yukarıdaki resimde gördüğümüz ve günlük hayatımızda “mükemmel” veya “tamam” anlamında kullandığımız el işareti, deniz altında dalgıçlar tarafından da yine bir sorun olmadığını ya da anlatılan şeyin anlaşıldığını belirtmek için kullanılmaktadır.

Ancak 2017 yılının başlarından itibaren Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) söz konusu beynelmilel el işaretinin aslında “Beyaz Gücü” (İngilizcede “White Power”) anlamına geldiği ifade edilerek, söz konusu el işaretine ırkçı bir anlam yüklenmiştir. Sonuç olarak son dönemlerde bu el işaretini ABD’de aşırı sağcı beyazlar, diğer renkten insanlara karşı kendi üstünlüklerini ifade etmek amacıyla kullanmaya başlamışlardır. Ancak bu türden uluslararası bir işaretin bir anda ırkçı bir anlam taşımaya başlaması nasıl gerçekleşmiştir?

Söz konusu el işaretine ırkçı bir anlam yüklenmesine Şubat 2017’de “4chan” adlı forum sitesinde yapılan şu paylaşımın neden olduğu belirtilmektedir:

Söz konusu paylaşımın anonim sahibi paylaşımında, öncelikle, son yıllarda ırkçı ve antisemit yorumlarından dolayı tepki çeken Mel Gibson’ın bir ödül töreni esnasında “harika” veya “tamam” anlamına gelen el işaretini yaparken çekilmiş fotoğrafını koymuştur. Söz konusu fotoğrafın yanına ise bu el işaretinden bir “W” bir de “P” harfi çıkartılabileceğini ve bu el işaretine böylece “White Power” anlamının yüklenebileceğini gösteren fotoğrafını eklemiştir. Bu fotoğrafların altındaki yorumunun ilk paragrafında ise tam olarak şunları yazmıştır:

Twitter ve diğer sosyal medya sitelerini çoklu mesaj yağmuruna tutmalıyız ve ‘Tamam’ anlamına gelen el işaretinin aslında aşırı sağ hareketinin sembolü olduğunu iddia etmeliyiz. Daha sonra, yaygın olarak kullanılan beyaz kadın isimleriyle sahte hesaplar açarak bu mesajlarımızı ‘Aman Tanrım çok doğruuuuuu […]’ v.b. yorumlar ile desteklemeliyiz […]“.

Bu paylaşımdan da anlaşılabileceği gibi söz konusu el işaretine ırkçı bir anlam yüklemeye çalışan kişi, aslında bunu tamamen uydurma bir mantık ve uydurma kanıtlar ile denemiştir. Ancak herhangi bir el işaretine bu türden anlam yüklemekteki maksat ne olabilir? Paylaşımcı, yorumunun son paragrafında bu türden bir yalan haber yaratarak solcuları oyalamak istediğini ve toplumun sola kaymasını engellemek istediğini belirtmiştir. Aslında bu amaç, uygulanan yönteme bakıldığında biraz tuhaf kaçmaktadır.

Buna rağmen, tuhaf bir biçimde, bu el işaretine ırkçı bir anlam verme yöntemi ABD’de işe yaramıştır ve kısa zaman içerisinde bu el işareti, özellikle Donald Trump sempatizanı olan, aşırı sağcı beyazlar tarafından kullanılır hâle gelmiştir. Öyle ki geçtiğimiz günlerde ABD Sahil Güvenlik Teşkilatı (İngilizcede “US Coast Guard”) çalışanlarından birisi tarafından bu işaret, arka planda gizlice kameraya yapılmıştır:

“White Power” el işaretini gizlice kameraya yapan ABD Kıyı Güvenliği çalışanı ©The Guardian

Videoda ise bu işaret şu şekilde görüntülenmiştir:

Söz konusu işaretin ulusal bir kanalda bir kamu görevlisi tarafından yapılması, pek çok tepkinin doğmasına neden olmuştur. Ancak bu işaretin milyonlar önünde yapılabilmesi ve anlamsız mantığına rağmen internette bir anda yayılması bize iki şeyi göstermektedir.

Öncelikle Amerikan toplumu gittikçe daha da ayrışmaktadır ve aşırı sağcı beyazlar ırkçı fikirlerini milyonlar önünde gittikçe daha rahat bir biçimde açıklayabilmektedirler. İkincisi, maalesef, bugün isteyen herhangi birisi internet üzerinde istediği herhangi bir el işaretini, resmi, videoyu, sesi, v.b. bir şekilde değiştirerek veya buna mantıksız bir anlam yükleyerek milyonları kendisine inandırabilmektedir. Bu nedenle bugün internette, özellikle de sosyal medyada, paylaşılan bilgilerin asılsız veya yalan olup olmadığına kesinlikle dikkat edilmelidir.

Bu arada, unutmayınız ki “www.homohominilupus.com” hiçbir zaman size asılsız bilgi vermemiştir ve vermeyecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.