“Stegofili” Kavramı Ne Demektir?

Yunancadaki “stego” yani “çatı” ismi ve “filein” yani “sevmek, aramak” eyleminden türemiş olan “stegofili” ismi/kavramı etimolojik olarak “çatı sevgisi” anlamına gelmektedir. Günümüzde çıplak elle yüksek mimari yapıların üzerine tırmanmayı seven kişileri nitelendirmek için “stegofili” isminin sıfatı olan “stegofil” (“çatısever”[1]) sıfatı kullanılmaktadır.

İşte “stegofil” bir kişinin Paris’te bulunan Notre Dame Katedrali’ne tırmanma görüntüleri:

Stegofiller söz konusu tırmanma işini hem adrenalini hem de etraflarındaki manzaraya yüksek bir noktadan bakmayı sevdikleri için yapmaktadırlar. Ancak çıplak elle yüksek yapılara tırmanmak, düşme riskinden dolayı, bazen aşırı derecede tehlikeli olabilmektedir. Örneğin Fransa’nın ünlü stegofillerinden Sylvain Tesson, 2014 yılında bir kilisenin çatısına çıkmaya çalışırken düşmüştür ve kelimenin tam anlamıyla ölümden dönmüştür.

Ayrıca binaların veya başka yapıların üzerine çıkma eylemi genellikle yasa dışı olduğundan dolayı stegofillerin (polise yakalanmamak için) yapıların üzerine tırmanma denemelerini genellikle ışığın az olduğu veya hiç olmadığı gece veya sabahın erken saatlerinde gerçekleştirmeleri, söz konusu tehlikeyi daha da arttırmaktadır.


[1] Türkçede “çatısever” sıfatı mevcut değildir. Söz konusu sıfat homohominilupus.com tarafından “hayvansever” sıfatından esinlenerek üretilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.