Sağlık Odaklı Akıllı Tuvalet Sistemi

Temel amacı, “kullanıcısının sağlığının uzun süre boyunca gözetlenmesine olanak tanıyacak sürekli verileri sağlamak” olan akıllı tuvalet sistemi, her türden klozete sonradan eklenebilecek biçimde tasarlanmıştır.

İdrar yapma ve/veya dışkılama süreçlerini kamera ile görüntüleyen bu sistem, daha sonra bu görüntüleri yazılımları sayesinde analiz ederek, kullanıcısında sağlıksız bir durumun söz konusu olup olmadığını algılayabilmektedir. Ayrıca idrar yapıldıktan sonra haznesinde biriken idrarın moleküler analizini de yapabilen akıllı tuvalet sistemi, böylece böbrek yetmezliği, irritabl bağırsak sendromu, kalın bağırsak kanseri, mesane kanseri v.b. hastalıklarla mücadele eden kişilerin durumu hakkında güncel veriler elde edilmesine olanak sağlamaktadır.

Bu sistem, aynı akıllı saatlerde olduğu gibi, “devamlı sağlık gözetimi” (İngilizcede “continuous health monitoring”) adlı teknoloji kategorisine girmektedir. Söz konusu tuvalet sisteminin ortaya çıkmasını sağlayan çalışma grubunun lideri Sanjiv Gambhir’e göreherkes tuvalete gitmektedir (yani tuvalete gitmekten kaçılamaz) bu da, yeni akıllı tuvalet sisteminin hastalık tespit edici bir gereç olarak değerini arttırmaktadır”.

Verisini sağlayacağı kişiyi öncelikle tespit etmesi gereken akıllı tuvalet sisteminin sifon kolu, parmak izi okuyabilmektedir. Ancak tuvaletin sifonunu başka birisi çekebileceğinden veya tuvaletin otomatik sifon çekme özelliği olabileceğinden dolayı parmak izi kusursuz bir güvenilirlik sağlamamaktadır. Bu nedenle akıllı tuvalet, üzerine oturan kişiyi bir de anal tarama özelliği sayesinde tespit etmektedir.

Bu akıllı tuvaletlerin, doktorların yerini kesinlikle almayacağı belirtilmektedir. Tuvaletler tarafından elde edilen verilerin hastalar ile direkt olarak paylaşılması da zaten planlanmamaktadır. Sağlık ile ilgili ters giden bir şeylerin sistem tarafından algılanması anında bir uygulama, hastanın sağlığıyla ilgilenen sağlık kurumuna veya sağlık personeline uyarı gönderecektir. Bu aşamadan sonra hastaya yapılacak olan müdahale tıp uzmanlarına bırakılacaktır. Toplanan kişisel verilerin ise güvenli bir bulut sisteminde saklanacağı ve hiç kimseyle paylaşılmayacağı belirtilmektedir.

Henüz geliştirilmesine devam edilen[1] sağlık odaklı akıllı tuvalet sisteminin piyasaya sürüldüğünde 300 ile 600 dolar arasında bir fiyata satılacağı tahmin edilmektedir. Bu sistemin ilerleyen dönemlerde yaygın bir biçimde kullanılıp kullanılmayacağı ve kişisel verilerin korunmasına saygı gösterip göstermeyeceği ise zamanla görülecektir.


[1] Dışkı için de moleküler analizin yapılması, kişiye özel analizlerin gerçekleştirilmesi v.b. pek çok başlığın geliştirilmesi planlanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.