Rolling Coal: Motorlu Aracıyla Çevreyi Daha Fazla Kirletmek İsteyenlerin Trendi

Türkçeye “kömür sürmek/kullanmak” olarak çevrilebilecek olan “rolling coal” kavramı aslında, genellikle, Amerika Birleşik Devletleri’nin “rednecks” olarak adlandırılan orta gelirli ve eğitimsiz beyazları tarafından uygulanan bir motorlu taşıt motoru dönüştürme eğilimine (trendine) verilen addır. Büyük bir kısmı küresel iklim değişikliğinin bir yalan olduğunu düşünen iklim değişikliği şüphecilerinden oluşan bu beyaz Amerikalılar, rolling coal merakları doğrultusunda, dizel motorlu (ve genellikle büyük motor hacimli) araçlarını çevreyi daha da kirletir hâle dönüştürebilmek amacıyla araçlarının motorlarınının ayarları ile oynamaktadırlar. Böylece araçlarının gazına her bastıklarında araçların egzoz kısmından, normaldekine oranla çok daha fazla miktarda, siyah bir duman bulutu yükselmektedir. Söz konusu motor dönüştürme işleminin tutarı ise, işi yapan ustaya bağlı olarak, 200 dolar ile 5000 dolar arasında değişmektedir.

Rolling coal eğilimine gönül vermiş kişilerin aslında ikiye ayrıldığı söylenebilir. Bunlardan birinci kesim, insanların veya sürücülerin yanlarından geçerken gaza basıp insanları egzoz dumanına boğarak “eğlenme” amacıyla arabalarının motorlarını dönüştürmektedirler. Aslında ikinci kesim de bu işi eğlenme amacıyla yapmaktadır. Ancak bu eğlenme amacı bir de “mesaj” içermektedir. Bu ikinci kesim özellikle bisiklet, hibrid motorlu araç (özellikle Toyota markasının Prius modeli) v.b. çevreye duyarlı araçları kullanan kişileri kasten egzoz dumanına boğarak, kendilerince, çevreye duyarlı insanlara küresel iklim değişikliği denen şeyin aslında yalan olduğunu ve doğru düşünen kişilerin aslında kendileri olduklarını “kanıtlamaktadırlar”.

Ancak bu uygulamanın zamanla yoldaki diğer insanları aşağılamak amaçlı bir uygulamaya dönüşmesi ve astım hastalığı gibi solunum rahatsızlığı olan insanlar için ciddi sıkıntılar yaratması sonrasında, bazı eyaletlerde rolling coal uygulaması yasaklanmıştır.

Rolling coal trendinin neye benzediğini ve rolling coal şakacılarının şakalarını daha iyi anlatabilmek için:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.