Pirincin Besin Değeri Kayboluyor ve Bu Durum Ciddi Bir Tehlike Oluşturabilir

Pirinç, günümüzde iki milyardan fazla insanın günlük temel besin maddesidir ve pirincin besin değerlerinde (protein, vitamin, v.b.) yaşanacak olan ufak bir değişim, bu insanların hayatında ciddi gıda güvenliği sorunları yaratacaktır.

Küresel iklim değişikliklerinden dolayı dünya üzerindeki tahıl tarlalarının %20 ile %40 arasındaki bir bölümünün, bölgelerdeki aşırı ısınmadan dolayı, artık kullanılamaz bir duruma geleceği tahmin edilmektedir. Peki, küresel iklim değişikliklerinin temel nedeni olan atmosferdeki karbondioksit miktarındaki artış, bu kadar çok sayıdaki insan için gerçekten de çok önemli bir besin maddesi olan pirincin besin değerlerinde de bir değişiklik yapmakta mıdır? İşte Amerika Birleşik Devletleri’nden, Avustralya’dan, Çin’den ve Japonya’dan toplam sekiz araştırmacının Science Advances‘ta 23 Mayıs 2018 tarihinde yayımlanan bir makalesi bu soruya cevap vermeye çalışmaktadır.

Atmosferde artan karbondioksit miktarının pirincin besin değerleri üzerindeki etkisine odaklanan araştırma, birkaç yıl boyunca Asya’nın farklı bölgelerinde açık alanda yetiştirilen on sekiz farklı pirinç çeşidine borularla karbondioksit taşınıp solutularak gerçekleştirilmiştir. Bu deneyler sonrasında araştırmacılar, öncelikle, farklı pirinç türlerinin karbondioksite farklı tepkiler verdiklerini tespit etmişlerdir. Ancak, genel olarak, pirinç türlerinin hepsinin protein ve B1, B2, B5 ve B9 vitamini seviyelerinde; pirinç türlerinin çok büyük bir kısmının ise demir ve çinko seviyelerinde düşüş gözlemlemişlerdir.

Söz konusu besin değerleri düşüşünden en çok etkilenecek olan halklar şüphesiz günlük yaşantılarında temel besin maddesi olarak pirinç tüketen ve bu besin maddesine kolayca bir alternatif bulamayacak olan halklardır. Bu nedenle de araştırmada 2013 yılında Bangladeş, Kamboçya, Endonezya, Laos, Madagaskar, Myanmar (Birmanya) ve Vietnam halklarının günlük enerji ve protein ihtiyaçlarının %50’sinden fazlasının pirinçten sağlandığına dikkat çekilmektedir. Pirincin besin değerlerinde yaşanacak herhangi bir düşüş, günümüzde toplamda 600 milyondan fazla insanı barındıran bu ülkelerde ciddi sorunlara yol açacaktır. Besin yetersizliğinden dolayı çocuklarda beyin gelişimi sorunları ve tüm popülasyonda metabolizma ve bağışıklık sistemi sorunları bunlardan sadece bazılarıdır.

Bu ciddi sorunu çözmenin bir yolu var mıdır? NouvelObs’tan Jean-Paul Fritz‘in belirttiğine göre araştırmacılar, farklı pirinç türleri arasından atmosferdeki karbondioksit oranı artışına en az veya en olumlu tepki veren pirinç türünün yetiştirilmesini önermektedirler. Bunun yanı sıra temelde yapılması gereken şey basittir(!): Tüm dünyada karbondioksit salımını bir an önce azaltmak.

Çalışmayı İngilizce dilinde ve .pdf olarak aşağıdaki bağlantı adreslerinde bulabilirsiniz:

http://advances.sciencemag.org/content/advances/4/5/eaaq1012.full.pdf

Karbondioksit Seviyesi ve Pirinç Besin Değerleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.