Paid Off: Öğrencinin Kredi Borcunu Ödeyen Yarışma Programı

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) öğrenci kredi borcu krizi (student loan debt crisis) maalesef gittikçe daha da kötüleşmekte. ABD Federal Rezervi’nin (The FED) verilerine göre, öğrencilerin toplam kredi borcu, 2018 yılının ilk çeyreğinde 1.5 trilyon dolara ulaşmış durumda. Bu rakam hem toplam motorlu taşıt kredisi borcundan, hem de toplam kredi kartı borcundan daha fazla. Bir üniversiteye gidebilmek için kredi çeken toplam Amerikalı sayısı ise yaklaşık 45 milyon.

2016 yılı verilerine göre dört yıllık lisans derecesinden mezun olan normal bir Amerikalı öğrenci, eğer öğrenimini bir burs ile değil de bir kredi ile finanse ettiyse, öğreniminin sonunda toplamda 28.923 dolar borçlanmakta. Bu borçları ise ortalama gelire sahip bir kredi borçlusu ancak on yıldan daha uzun bir süre zarfında ödeyebilmekte. Gittikçe daha fazla kişinin öğrencilik hayatına atılması ve fiyatları gittikçe artan yüksek lisans programlarının varlığı ise yalnızca bu krizi daha da körüklemekte.

İşte “Paid Off with Michael Torpey” adlı yarışma programı, (eski) öğrencilerin bu kredi borçlarını silmeyi amaçlamakta. Hatta programın sunucusu Michael Tropey’in dediği kadarıyla “[…] Paid Off, öğrenci kredi borcu krizini bitirmeye çalışan tek yarışma programı“.

Programın kuralları ise oldukça klasik. Birbirinden borçlu üç yarışmacı, toplamda iki eleme turundan oluşan yarışma boyunca bazı soruları cevaplıyorlar. İki eleme turunda elenen yarışmacılar 1.000 ve 2.000 dolar ile yarışmayı terk ediyorlar. Finale kalan yarışmacının borcunun belirli bir yüzdesi (belki de %100’ü) ise söz konusu yarışmacının hem finalde hem de yarışma boyunca cevapladığı sorularla orantılı olarak ödeniyor. Oldukça zor olan yarışmada borcun tamamının ödenebilme olasılığı ise oldukça düşük.

İşte söz konusu yarışmanın ilk sezonunun tanıtım videosu:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.