Mirazur: Dünyanın En İyi Restoranı

Fransa’nın Menton şehrinde bulunan ve Şef Mauro Colagreco tarafında işletilen Mirazur adlı restoran, 25 Haziran 2019 tarihinde açıklanan The World’s 50 Best Restaurants listesinin en tepesinde yer almıştır. Böylece Mirazur, 2002 yılından beri her yıl yayımlanan söz konusu listede birinciliği elde etmeyi başaran ilk Fransız restoranı olmuştur.

Ancak, üç Michelin yıldızlı Şef Mauro Colagreco’nun Mirazur’u böyle bir başarıyı neye borçludur?

Öncelikle belirtmek gerekir ki The World’s 50 Best Restaurants listesi yapılırken müşterinin “restoranda yaşadığı deneyime” önem verilmektedir. Bu da demektir ki söz konusu listenin en tepesinde yer alabilmek için yalnızca yenen yemeğin tadının veya sunumunun değil, restoranda yaşanan deneyimin bir bütün olarak istisnai olması gerekmektedir. O hâlde Mirazur’un, müşterilerine gerçekten istisnai bir deneyim sunduğu söylenebilir. Bu istisnai deneyim ise aşağıda detaylandırılmış olan temeller üzerine oturtulmuştur.

1. Restoranın Sahibi ve Şefi Mauro Colagreco

Kırk iki yaşındaki Arjantinli Şef Mauro Colagreco[1] her zaman rugby oyuncusu olmayı istemiştir. Babası ise Mauro’ya muhasebe okutmayı ve böylece, sahip olduğu muhasebe bürosunu ilerleyen dönemlerde Mauro’ya devretmeyi arzulamıştır. Ancak, muhasebe öğrenimini yarıda keserek yirmi yaşındayken restoranı olan bir arkadaşına yardım etmeye başlayan Mauro, bu dönemde bir yandan restoranda çalışıp bir yandan Buenos Aires’te bulunan Gato Dumas Enstitüsü’nde mutfak eğitimi almaya başlamıştır. Mutfakta çalışmaktan büyük bir zevk duymuş olan Colagreco, sonuçta ne rugby oyuncusu ne de muhasebeci olmuştur ve zevk alarak yaptığı aşçılığın peşinden koşmaya karar vermiştir.

Bunun üzerine Mauro, 24 yaşındayken Fransa’nın La Rochelle şehrindeki otelcilik okuluna mutfaktaki becerilerini geliştirmeye gitmiştir ve daha sonra Alain Ducasse, Alain Passard, Bernard Loiseau ve Guy Martin gibi ünlü Fransız şeflerle çalışmıştır. Böylece Colagreco hem iyi bir mutfak şefi hem de iyi bir restoran idarecisi olmayı en iyilerden öğrenmiştir. Bu sayede kendisi, 2006 yılında Mirazur’u açtıktan sonra,  okulda ve büyük şefler yanında çalışırken öğrendiklerini kendi restoranına uygulayarak zirveye ulaşmayı başarmıştır.

2. Restoranın Binası ve Konumu

Mirazur’un yuvarlak biçimli ve 1930’lu yıllarda inşa edilmiş olan binası aynı anda hem dağ eteğinde hem de falezlerin üzerinde bulunmaktadır. Böylece Mirazur, müşterilerine aynı anda hem dağ hem deniz hem de Menton şehri manzarası sunabilmektedir.[2] Ayrıca restoranın İtalyan sınırına yalnızca elli metre uzaklıkta bulunması, müşterilere İtalya’ya bakarken Fransa’da yemek yiyebilme imkânı da sağlamaktadır.

3. Mutfakta Kullanılan Gıda Ürünleri

Colagreco’ya göre iyi bir yemek tadabilmek için zaman gereklidir. Bu nedenle kendisi, restoranında kullandığı ürünleri mümkün olduğunca kendisi yetiştirmeye çalışmaktadır.

Mirazur’un hem bina etrafında hem de restorana yaklaşık üç yüz metre uzaklıkta bulunan bahçelerinde yetiştirilen sebze, meyve ve beslenen kümes hayvanları sayesinde restorana oldukça taze sebze, meyve ve hayvansal gıdalar tedarik edilebilmektedir. Restoranın ihtiyaç duyduğu diğer gıda ürünleri ise (balık, kırmızı et v.b.) yerel satıcılardan taze alınarak sağlanmaktadır. Mutfağında dondurulmuş gıda hiçbir zaman kullanmayan Colagreco, böylece müşterilerine olabildiğince taze gıdalar servis etmektedir.

4. Restoranın Konsepti

Mirazur’a yemeğe giden müşteriler, normal koşullarda, ne yiyeceklerini önceden bilmemektedirler ve bu nedenle yiyeceklerini restorana gitmeden önce planlayamayıp seçememektedirler. Olabildiğince taze ürün servis etmek isteyen Colagreco, müşterilerinin menüsünü günlük hasata göre değiştirmektedir. Yani günün menüsü “toprağın Colagreco’ya o gün sunduklarına göre” değişmektedir ve müşteriler, Colagreco’ya güvenerek, onun ne servis edeceğini önceden bilmeden Colagreco’nun sunacağı lezzetleri tatmak zorundadırlar.

Ayrıca Mirazur’da bu restorana gelen müşterilerin ne yedikleri 2008 yılından beri not edilmektedir. Böylece müşterilerin, 2008 yılından beri, restoranda önceden yedikleri bir yemeği bir daha yememeleri sağlanmaktadır. Böylece müşteriler Mirazur’a her gittiklerinde farklı ve yeni lezzetler tatmaktadırlar.

5. Mirazur’un Çalışanları

Bugün Mirazur olabildiğince kozmopolit bir yapıdadır. İlk açıldığında, 2006 yılında, bünyesinde yalnızca üç kişi çalışan Mirazur’da bugün yedi farklı ulustan toplam elli iki çalışan bulunmaktadır. Böylece Colagreco, farklı yemek kültürlerinden esinlenebilmektedir ve mutfakta sürekli olarak yeni şeyler öğrenerek kendisini geliştirmeye devam edebilmektedir. Ayrıca, restoranın otuz beş müşterilik kapasiteye sahip olduğu düşünülürse, servisin Mirazur’da hiçbir zaman yavaşlamadığı da tahmin edilebilir.

Ek Bilgi: Mirazur’da Öğle ve Akşam Yemekleri Ücretleri

Mirazur’da öğle yemeği 160, akşam yemeği ise 260 avrodur. Ancak restoranda “rezervasyon” sıkıntısı yaşanmaktadır. Öyle ki dünyanın en iyi restoranı seçilen Mirazur’da akşam yemeği için Ocak 2020’ye kadar yer bulunmamaktadır. 2020 yılı için ise şimdiden üç bin kişinin bekleme listesinde olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle Mirazur’da akşam yemeği yiyebilmek için hem iyi bir gelir hem de ciddi bir sabır gerektiği söylenebilir.

Mirazur ile ilgili tüm gerekli bilgileri restoranın buraya tıklayarak ulaşabileceğiniz internet sayfasında bulabilirsiniz. Ayrıca Şef Mauro Colagreco ve restoranı Mirazur ile ilgili az da olsa bir fikir edinebilmek için aşağıdaki videoyu izleyebilirsiniz.


[1] Mauro Colagreco’nun İtalyan kökenli olduğu bilinmektedir.

[2] Her ne kadar restoranın yemek yenen salon bölümü müşterilere dağ manzarası yerine yalnızca deniz ve Menton şehri manzaraları sunsa da müşteriler restorana girmeden önce veya restorandan dışarı çıktıklarında temiz dağ havası ve güzel bir dağ manzarasıyla da karşılaşmaktadırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.