Maske Kullanımı: İşitme Engelliler İçin Ek Bir Engel

Kovid-19 krizi hakkında alınan herhangi bir karar, insanların hayatlarını doğrudan etkilediğinden dolayı bugün, devlet yöneticilerinin sağlık politikaları halklar tarafından dikkatle takip edilmektedir. Ancak, hükümetler tarafından yapılan açıklamaları işaret diline çeviren tercümanların her zaman var olmaması, işitme engelli insanların Kovid-19 krizi ile ilgili alınan kararları kusursuz bir biçimde takip edebilmelerini zorlaştırmaktadır.

Bu zorluğa ek olarak bir de son zamanlarda Çin, İspanya, Fransa v.b. pek çok ülkede sokağa çıkma kısıtlamalarının hafifletilmeye başlamasıyla bu ülkelerde maske kullanımı (her zaman zorunlu yapılmasa da) yaygınlaşmıştır. Her ne kadar dışarı çıkma yasaklarının hafifletilmesi pek çok açıdan olumlu olsa da maske takmanın günlük hayatın vazgeçilmezi hâline gelmesiyle birlikte, işitme engelli insanlar maalesef günlük hayatlarında iletişim kurmakta ve olayları kolayca kavramakta daha da zorlanmaya başlamışlardır.

İşitme engelli insanlar, işaret dili bilmeyen insanların ne söylediklerini anlayabilmek için bazen bu insanların ağızlarını okumaktadırlar. Ancak maske, ağız okumayı imkânsızlaştırmaktadır. Bu nedenle maske, işitme engelli insanların günlük hayatlarında ek bir engel teşkil etmektedir.

Ayrıca, işaret diliyle iletişim kuran insanlar arasında da el hareketleri her zaman tek başına yeterli olmamaktadır ve yüz ifadelerine de bazen ihtiyaç duyulmaktadır. Bu nedenle maske kullanımı, işitme engelli insanların kendi aralarındaki iletişime de maalesef engel olmaktadır.

Bu duruma çözüm olarak ağız kısmına şeffaf bir parça dikilen maskeler icat edilmiştir.[1] Bu maske sayesinde işitme engelli insanların hem salgından korunmaları hem de daha kolay iletişim kurabilmeleri sağlanmaktadır:

Ancak, ağız kısmı şeffaf olmayan sıradan maskelerin bile zor bulunduğu günümüzde, işitme engelli insanlar için yapılan maskelere maalesef kolayca ulaşılamamaktadır. Ayrıca, işitme engellilerin hepsi mükemmel biçimde ağız okuyarak söylenenleri anlayamamaktadırlar. Bu nedenle ağız kısmı şeffaf olan maskeler bile işitme engellilerin sorununa kesin bir çözüm olmamaktadır. Buna ek olarak ağız kısmı şeffaf maskeler, işitme engellileri ağız okuma yetilerini geliştirmeye zorlamaktadır.

Sonuç olarak, işitme engelli olmayan kesime işaret dilinin az da olsa öğretilmesi, işitme engelli insanların iletişim sorununun çözülmesini sağlayacak en etkili ve mantıklı yoldur. Azınlıkta olan işitme engelli insanların günlük hayatlarında etrafında olup bitenleri daha kolay anlayabilmeleri ve kendilerini daha kolay anlatabilmeleri için bir şeyler yapılıp yapılmayacağı ise zamanla görülecektir.


[1] Ağız kısmı şeffaf olan maskelerin, 2002 yılındaki SARS salgınında da var olduğu belirtilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.