Maraton Rekortmeninin Hızında Koşmak

Dünya maraton rekoru, 16 Eylül 2018 tarihinde gerçekleşen Berlin Maratonu’nda bu maratonu birinci tamamlayan Kenyalı Eliud Kipchoge tarafından kırılmıştır. Daha önce (yine Kenyalı olan) Dennis Kimetto tarafından kırılmış olan 2 saat, 2 dakika ve 57 saniyelik (02:02:57) rekoru egale ederek 2 saat, 1 dakika ve 39 saniyeye (02:01:39) çeken Eliud Kipchoge şu anda, kırılması “neredeyse imkânsız” bir rekoru elinde tutmaktadır. Söz konusu yeni rekoru kırmak neredeyse imkânsızdır çünkü, yapılan hesaplara göre, bir kişinin 42,195 kilometrelik maratonu 02:01:39’da koşabilmesi için saatte 20,81 kilometre hızla koşması gerekmektedir. Ancak, iki saat boyunca saatte yaklaşık 21 kilometre hızla koşmak gerçekten de o kadar zor mudur?

İnsanlara maraton rekortmeninin koşu hızı deneyimini yalnızca 200 metre boyunca yaşatmak isteyen Chicago Maratonu organizatörleri, 7 Ekim 2018 tarihinde gerçekleşen Chicago Maratonu öncesinde düzenledikleri fuara (Chicago Marathon Expo) Kipchoge’nin rekor koşusu hızında dönen dev bir koşu bandı yerleştirmişlerdir. Fuara katılan çoğu kişi de elbette bu deneyimi tatmak istemiştir ve ortaya renkli görüntüler çıkmıştır.

İşte dev koşu bandının neye benzediği ve bu bandı deneyenlerin neler yaşadıkları:

Söz konusu koşu bandı insanları yalnızca 200 metre boyunca koştursa da o kadar yüksek bir hızla dönmektedir ki deneyenlerin bir kısmı banttan düşmüşlerdir. Koşu bandını deneyenler arasında bulunan ve Kanada’yı 2016 Rio Olimpiyatları’nda temsil etmiş olan Kanadalı atlet Noelle Montcalm bile “bu kadar uzun bir mesafeyi bu kadar yüksek bir hızda koşabilmek gerçekten inanılmaz” demektedir. Sonuç olarak, bir maraton rekortmeni olabilmek için gerçekten de çok çalışmak gerektiği anlaşılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.