Mao Zedong’un Serçe Katliamı Politikası

1949 yılında komünist devrimi gerçekleştirerek Çin’in başına gelen Mao Zedong, ülkedeki ekonomik gelişimin hızını yavaş bulmaktadır. Bu nedenle, 1958 yılında, en hırslı politikası olan ve Çin’i 15 yılda Batılı devletlerin endüstriyel seviyelerine taşıyacağını düşündüğü “İleriye Doğru Büyük Sıçrama’yı (The Great Leap Forward)” uygulamaya koyar.[1]

İşte serçe katliamı, 1958 yılında uygulanmaya başlanan bu genel politikanın bir alt dalı olan “tarım politikaları” ile ilgilidir. Tarımı geliştirebilmek amacıyla hükümet dört zararlı türün, tarıma zarar verdikleri gerekçesiyle, soyunun kurutulmasını ister. Bu türler karasinek, sivrisinek, fare ve serçedir. Sonuç olarak “Serçelere Hücum Hareketi” veya “Serçelerin Soyunu Tüketme Hareketi” adı altında halk, diğer zararlı kabul edilen türlerle beraber, yaklaşık iki yıl boyunca ülkede buldukları tüm serçeleri öldürürler.

Söz konusu politika ile serçelerin soyu tamamen tükenmese de ülkede yaşayan serçe sayısında ciddi bir azalma yaşanır. Ancak bu sefer ülkedeki böcek sayısı gittikçe artar ve tarlaları böcekler istila ederler. Bunun üzerine serçeler, 1960 yılının başından itibaren, Mao Zedong tarafından korunmaya alınırlar ve serçelerin sayısı günümüze kadar tekrar eski seviyesine ulaşır.

Bu videoda 2:45’ten itibaren söz konusu serçe katliamının görüntülerini İngilizce dilinde izleyebilirsiniz:

[1] Bu politika amacına ulaşamamıştır ve Batılı kaynaklara göre on milyonlarca kişinin ölümü ile sonuçlanan ciddi bir kıtlığa neden olmuştur.

Mao Zedong’un Serçe Katliamı Politikası” için bir yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.