Lucas Pope’un Yeni Oyunu “Return of the Obra Dinn”

Oyun yapımcısı Lucas Pope, 2013 yılında piyasaya sürülen ve 1982 yılında fiktif despot devlet Arstotzka’da çalışan bir gümrük memurunu canlandırdığımız “Papers, Please” adlı bilgisayar oyunu ile ilgileri ilk defa üzerine çekmiştir. Basit grafiği ile bizi yanıltan detaylı ve heyecanlı oyun Papers, Please, gümrük memuru olarak bizi hem ev hem de iş hayatımızla ayrı ayrı ilgilenmeye zorlamaktadır. Oyunda ev hayatında aile üyelerinin ısınmaları, beslenmeleri ve evin kirası ile uğraşırken; iş hayatında bize rüşvet verenlerle, terörist saldırılarıyla, kaçakçılarla ve daha niceleriyle uğraşmak zorundayızdır. Onlarca farklı bitiş senaryosuna sahip olan bu oyunda, yaptığımız seçimlere göre oyunun sonu şekillenmektedir ve bazı oyuncular bu oyunu o kadar çok sevmişlerdir ki oyunun bir kısa filmini bile çekmişlerdir.

İşte bu etkileyici oyunun yapımcısı Lucas Pope, 18 Ekim 2018 tarihinde piyasaya sürülen ve en azından Papers, Please kadar güzel olan yeni oyunu “Return of the Obra Dinn” ile tekrar karşımıza çıkmaktadır. Bu yeni oyunun hikâyesi ise şöyledir:

1802 yılında Obra Dinn adlı ticaret gemisi Londra’dan ayrılarak Doğu’ya gitmek üzere, yaklaşık 200 ton mal ile yola koyulur. Söz konusu gemi, altı ay kadar uzun bir süre sonunda hâlâ Ümit Burnu’na ulaşamadığından (ve gemiden haber alınamadığından) dolayı “kayıp” ilan edilir.

14 Ekim 1807 tarihinde, sabahın erken saatlerinde Obra Dinn adlı ticaret gemisi, Büyük Britanya’nın Falmouth kıyılarında tespit edilir. Geminin yelkenleri ciddi zarar görmüştür ve görünürde mürettebattan hiçbir iz yoktur. Doğu Hindistan Şirketi’nin Londra bürosunun sigorta araştırma/soruşturma sorumlusu olarak sizin bir an önce Falmouth’a gidip geminin güvertesine çıkarak genel bir hasar tespiti yapmanız gerekmektedir.

Geminin güvertesine çıktığımızda 51 kişilik tüm mürettebatın ortadan tamamen kaybolduğunu ve geride yalnızca birkaç iskeletin kaldığını görürüz. Ancak tüm mürettebat nasıl kaybolmuştur ve kaybolanlar nereye gitmişlerdir? Obra Dinn’de yaşananları, bize yerdeki iskeletlerin ölüm anını gösteren olağanüstü bir saat ve nasıl gerçekleştiğini çözdüğümüz ölümleri (kişilerin ölüm nedenlerini, kim tarafından öldürüldüklerini, adlarının ne olduğunu v.b.) yazdığımız olağanüstü bir kitap sayesinde çözeceğizdir.

Papers, Please’de olduğu gibi basit ancak etkileyici grafikler kullanılmış olan bu yeni oyunun dokuz ile on beş saat arasında bitirilebildiği belirtilmektedir. Her ne kadar oyunda “çoklu oyuncu” seçeneği olmasa da söz konusu oyun, olayları çözerken yardımlaşmak amacıyla, aynı bilgisayar üzerinde birden fazla kişi ile oynanabilmektedir. Oyunun seslendirmesi yalnız İngilizce dilinde mevcuttur ve maalesef oyunda Türkçe altyazı bulunmamaktadır. Çeşitli konularda (özellikle de cinayet çözme üzerine) kafa yormayı sevenlerin hoş zaman geçirmesini sağlayacak olan bu oyun, harcanacak olan saatlere kesinlikle değecektir. Oyunun neye benzediğini daha iyi anlatabilmek için:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.