Laurent Barthélémy Ani Guibahi: Geleceğini Müreffeh Bir Ülkede Aramak

14 yaşındaki lise öğrencisi Laurent Barthélémy Ani Guibahi, Fildişi Sahili’nin Abidjan şehrinde yaşamıştır. Bu şehrin fakir bir semti olan Yopougon’da büyümüş olan Laurent, yine bu semtte bulunan Simone Gbagbo Lisesi’nde okumuştur. Hayatının ilerleyen dönemlerinde bilim insanı olmak isteyen Laurent, sürekli olarak gelişmiş yabancı ülkelere ilgi duymuştur. Aslında Laurent, bu ülkelerden birinde yaşamanın sürekli olarak hayalini kurmuştur.

Laurent, işte bu hayalini gerçekleştirebilmek amacıyla 6 Ocak 2020 tarihinde evinden çıktığında lisesine değil, evinden yaklaşık 30 kilometre uzaklıkta bulunan Félix-Houphouët-Boigny Uluslararası Havalimanı’na yürüyerek gitmiştir. Ancak bu durumdan elbette ailesinin haberi olmamıştır. Bir gün sonra, havalimanının etrafını çeviren dikenli telli duvarı aşmayı başaran Laurent, Paris’e gitmek için saat 22:55’te pistten kalkmakta olan Air France’a ait Boeing 777 tipi uçağın iniş takımlarına sarılarak bu uçağın içine gizlice girmeyi başarmıştır. Bundan yaklaşık yedi saat sonra Laurent, 8 Ocak 2020 tarihinde, Paris Roissy-Charles de Gaulle Havalimanı’nda, evinden yaklaşık 5 bin kilometre uzaklıkta, uçağın iniş takımlarının katlanarak girdiği bölümde ölü bulunmuştur. Bu bölmede sıcaklığın seyahat esnasında yaklaşık -50°C olması ve yine bu bölmede oksijenin azlığı, bu gencin vefatının temel nedenleri olmuştur.

Kayıp oğlunu günlerdir arayan, aldığı acı haber karşısında kendinden geçen ve acısından dolayı zorla konuşabilen babası, oğlunun bu trajik ölümü için “bana oğlumun Fransa’da bulunduğunu söylediler. Bu durum neredeyse bir delilik. Hayal edebiliyor musunuz? Evde bıraktığınız bir çocuk […]demiştir . Yakın bir arkadaşı ise Laurent için “Almanya, İspanya ve Fransa gibi ülkelerden bahsetmeyi çok severdi. Paris’ten, Eiffel Kulesi’nden çok bahsederdi ve bir gün Eiffel Kulesi’ni görmeyi istediğini söylerdicümlelerini kullanmıştır.

Bu durumdan yüzeysel bir ders çıkaran Fildişi Sahili hükümeti, Félix-Houphouët-Boigny Uluslararası Havalimanı’nın etrafında 200 metrelik güvenlik şeridi oluşturma kararı almıştır. Alınan bu karar neticesinde havalimanı etrafındaki gecekondularda yaşayan insanlar evlerinden edilmişlerdir ve başka yere taşınmak zorunda bırakılmışlardır.

Laurent, her yıl Fildişi Sahili’nden Avrupa’ya yasa dışı yollardan gitmek isteyen binlerce insandan yalnızca biridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.