Kutusunda Hatalı Karakter Olan Japon Birası

Düşük bir mayalanma (fermantasyon) seviyesine sahip olan bira çeşitlerine “lager” adı verilmektedir. Döneminde, mayalanma işleminin yavaşlatılması için serin mahzenlerde depolandığı belirtilen bu bira türü, adını Almancada “depolamak, stoklamak” anlamına gelen “lagern” eyleminden almaktadır.1 Lager, fazla mayalanmadığından dolayı, açık renkli olmaktadır.

Japonya’da FamilyMart ile ünlü Japon alkollü içecek markalarından Sapporo, birlikte, bir lager üretmeyi planlamışlardır. Söz konusu biranın, normal koşullarda, 12 Ocak 2021 tarihinden itibaren piyasada satışa sunulması planlanmıştır. Ancak, üretim aşamasında yapılmış olan bir yanlıştan dolayı, bira kutusu üzerine “LAGER” yerine maalesef “LAGAR” yazılmıştır. Hatanın fark edilmesi üzerine ortaklık, 8 Ocak 2021 tarihinde, ürünün piyasaya sürülmeyeceğini duyurmuştur:

Kutusunda hatalı karakter barındıran biraya örnek. Bu açıdan bakıldığında kutunun sol tarafında bulunan “LAGAR”, “LAGER” olmalıdır. Kaynak: ©NHK

Ancak, kutu içerisinde bulunan biranın sıhhi bir soruna neden olmamasına rağmen biranın piyasaya sürülmesinden vazgeçilmesi, tüketiciler nezdinde biranın kendisinde bir sorun olduğunun düşünülmesine ve bu nedenle endişelere yol açmıştır. Bunun üzerine ortaklık, en azından, hatalı üretilmiş olan kutuların üzerinde bir değişiklik yapmadan, bu kutu biraları 2 Şubat 2021 tarihinden itibaren satışa sunacağını duyurmuştur ve tüketicilere verdiği rahatsızlıktan dolayı tüketicilerden özür dilemiştir.

[1] Başka kaynaklara göre lager türünün mahzenlere konarak serinletilmesinin sebebi mayalanma sürecini yavaşlatmak değil, yalnızca içim aşamasında serin biraya sahip olmaktır. Başka kaynaklar ise bu bira türünün Bavyera’da ortaya çıktığından, o dönemde Bavyera’da yılın bazı aylarında bira üretiminin yasak olduğundan ve üretimin yasak olduğu bu aylarda lager’lerin depolandığından/stoklandığından bahsetmektedir. Tüm bu anekdotların ortak noktası, lager’lerin depolandığıdır/stoklandığıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.