Kakatof: Protestocuların Yeni Gözde Silahı

Adını “kaka” ile “Molotof (kokteyli)” kelimelerinin birleşmesinden alan kakatof, ilk defa 2017 yılında Venezuela’da protestocular tarafından “puputov”[1] adıyla kolluk kuvvetlerine karşı kullanılmıştır.

Sızdırmayan bir kap içerisine (torba, kavanoz v.b.) dışkı, idrar ve/veya başka bir sıvının konularak karıştırılması ile elde edilen kakatoflar, Venezuelalı protestocuların olanaksızlıkları sonucunda ortaya çıkmıştır.

İşte 2017 yılında atılmış olan, Venezuela’da protestocuları “etkili ve elde etmesi kolay” olan kakatoflardan yapmaya davet eden ve kakatofların neye benzediğinin daha kolay anlaşılmasını sağlayacak olan bir tweet:

Yapımı kolay olan söz konusu kakatoflar Venezuela sınırlarını aşmıştır ve bugün Fransa’da da protestocular tarafından kolluk kuvvetlerine karşı “cacatov”[2] adıyla kullanılmaktadır:

Her ne kadar söz konusu aşağılayıcı, tiksindirici ve içerdiği bakterilerden dolayı sağlık için gerçekten de zararlı olan kakatofların protesto gösterileri esnasında kullanılması Fransız polisi tarafından kınansa da ilerleyen dönemlerde tüm dünyadaki protesto gösterilerinde gittikçe daha yaygın bir biçimde kakatof kullanılması mümkün gibi görünmektedir.


[1] “Puputov” kelimesi, adını İspanyolcada “kaka” anlamına gelen “pupu” kelimesi ile “Molotof (kokteyli)” kelimesinin birleşiminden almaktadır.

[2] “Cacatov” kelimesi, adını Fransızcada “kaka” anlamına gelen “caca” kelimesi ile “Molotof (kokteyli)” kelimesinin birleşiminden almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.