Jenny Saville: Dünyanın Yaşayan En Pahalı Kadın Sanatçısı

Jenny Saville’in 9,5 milyon pound’a satılan, 1992 yılında yaptığı, 2,1 metreye 1,8 metrelik “Propped” adlı tablosu. ©saatchigallery.com

Jeff Koons’un turuncu renkli Balondan Köpek (Balloon Dog) adlı heykeli, 2013 yılında 58,4 milyon dolara satıldığında Jeff Koons’a “yaşayan en pahalı erkek sanatçı” unvanını kazandırmıştı. Kadınlarda ise Jenny Saville, 1992 yılında yaptığı Propped adlı tablosu 5 Ekim 2018 tarihinde 9,5 milyon pound’a satılınca, “yaşayan en pahalı kadın sanatçı” unvanını elde etmiş oldu. Ancak Jenny Saville kimdir ve tablolarında neyi işlemektedir?

Ressam Jenny Saville 1970 yılında İngiltere’nin Cambridge şehrinde doğmuştur. 1988 yılında başladığı Glasgow Sanat Okulu’ndan (Glasgow School of Art) 1992 yılında mezun olmuştur. 1991 yılında bir dönemliğine Ohio’da bulunan Cincinnati Üniversitesi’ne (University of Cincinnati) gittiği belirtilmektedir. Glasgow Sanat Okulu’ndan mezun olduktan sonra (tam olarak 1993 yılında), Charles Saatchi adlı koleksiyoncu ile imzaladığı kontrat sayesinde, yarı veya tam zamanlı başka bir işte çalışmak zorunda kalmadan, yalnızca tablolarını geliştirmeye odaklanabilmiştir.

Saville, Ohio’da okuduğu dönemde alışveriş merkezlerinde gördüğü obez kadınların vücutlarının onu ilgilendiren vücut tiplerinden olduğunu söylemiştir. Çünkü kendisi eserlerinde insan vücudunun, çok büyük bir çoğunlukla da kadın vücudunun, her zaman bize gösterilmeye çalışıldığı kadar kusursuz olmadığını anlatmaya çalışmaktadır. Halk nezdinde sanki kadınların vücutlarının her zaman mükemmel olduğu ve olması gerektiği gibi yanlış bir algının ve kuralın varlığını tablolarında işlemektedir. Onun çizimlerine konu olan insan/kadın vücutları halk nezdinde “anormal” ve “çirkin” olarak karşılanan ama aslında gerçekte var olan “normal” vücutlardır: Obez vücutlar, doğurmak üzere olan vücutlar, ölmek üzere olan vücutlar, trans vücutlar ve daha niceleri. Kendisinin önemli ve ünlü bir feminist olarak bilinmesinin nedeni de zaten kadın vücudunu eserlerinde çıplak gözle görüldüğü gibi, yani erotize etmeyen ve romantik olmayan bir bakış açısı ile yansıtmasıdır.

Sıradan kadınların doğal görünümlerini tablolarına yansıtan ve bazen, yine gerçekçi bir bakış açısıyla, otoportrelerini çizen Saville, sanatını geliştirebilmek amacıyla, çok uzun süredir, vücudu kusursuz olmayan kadınları gözlemlemiştir ve gözlemlemektedir. Saville’in, küçük yaşta tablolarını gördüğü İtalyan sanatçılar Tiziano’dan ve Tintoretto’dan etkilendiği de belirtilmektedir. Saville, klasik heykelleri ve Rönesans Dönemi heykellerini incelemenin dışında, 1994 yılında Dr. Weintraub’un plastik cerrahi ameliyatlarına katılarak orada insan vücudunun nasıl farklı biçimler alabildiğini ve deforme olmuş vücutları görebilme imkânı bulmuştur.[1] Ayrıca morglarda cesetleri inceleyerek de sanatını zenginleştirmeye çalışmıştır.

Jenny Saville’in eserlerinin bir diğer etkileyici yanı da eserlerin devasa boyutlarıdır. Eserlerinin boyları ve enleri, tablodan tabloya değişkenlik göstermekle birlikte, 150 santimetre ile 640 santimetre arasındadır.

Jenny Saville’in tüm eserlerine buraya tıkladıktan sonra karşınıza çıkan web sayfasının sağ üst köşesinde bulunan kırmızı oklara tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

[1] İzlediği cerrahi ameliyatlar sonrasında farklı vücut şekillerine ve vücut deformasyonlarına olan ilgisinin arttığı belirtilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.