Japonya’da “Yaşlıların Motorlu Taşıt Kullanması” Sorunu

25 Aralık 2018 tarihinde Twitter’da, açıklama kısmında Japonca “Büyükanne, orası kaldırım… (Haha!)” yazan bir video paylaşılmıştır. Söz konusu videoda yaşlı bir kadın, farkında olmadan, arabasını kaldırımda sürmektedir. İşte söz konusu video:

Her ne kadar bu videoyu çeken gençler şaşkınlıktan gülüyor olsalar da videoda arabasını tehlikeli bir biçimde kaldırımda süren yaşlı kadın, gittikçe yaşlanan Japon nüfusunda var olan “yaşlıların motorlu taşıt kullanması” sorununun aslında somut bir örneğini oluşturmaktadır.

Japonya’da 2017 yılında 75 yaş ve üzeri sürücülerden kaynaklanan ölümcül trafik kazası sayısının 418 olduğu belirtilmektedir. Her ne kadar bu sayının 2016 yılına kıyasla daha düşük olduğu söylense de 418 sayısının yine de oldukça yüksek olduğu belirtilmektedir. Söz konusu veride dikkat edilmesi gereken şey “ölümcül” sıfatıdır. Verilen bilgilere göre 75 yaş ve üzeri Japon sürücülerde ölümcül kazaya neden olma oranı 100.000 sürücüde 7,7 sürücü iken, 75 yaş altı sürücülerde bu oran iki kat daha azdır. Buna ek olarak 2018 yılında Japon polisi tarafından yayımlanan bir raporda, Japonya’da 75 yaş ve üzeri toplam 57.000 ehliyetli sürücünün demans olduğu belirtilmiştir.

Hâl böyle olunca Japonya, bu sorunla ulusal ve yerel düzeylerde mücadele etmeye çalışmaktadır. Japon Hükümeti, isteyen yaşlıların sürücü belgelerini gönüllü olarak devlete geri verebileceklerini belirtmiştir. Yerel düzeyde de valiliklerin bu sorunla mücadele için çeşitli politikalar izledikleri belirtilmektedir. Örneğin Aiçi Valiliği’nin sürücü belgelerini geri veren yaşlılara cenaze hizmetlerinde ve râmen[1] alımında indirim sağladığı verilen bilgiler arasındadır.

Japon Hükümeti’nin tüm çabalarına rağmen şehir merkezlerine uzakta oturan yaşlıların, toplu taşıma yetersizliğinden dolayı, herhangi bir motorlu taşıt kullanmadan ulaşım ihtiyaçlarını karşılamalarının zor olduğu belirtilmektedir. Ayrıca Japon nüfusunun yaşlanmaya devam ettiği de göz önüne alınırsa, Japonya’nın söz konusu sorunu çözmesi oldukça zor olacak gibi görünmektedir.


[1] Çin usulü pişirilen erişte yemeği.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.