Inri Cristo: Hz. İsa Olduğunu İddia Eden Brezilyalı

1948 doğumlu Brezilyalı Inri Cristo, kendisinin Hz. İsa’nın tekrar bedene bürünmüş hâli (reenkarnasyonu) olduğuna inanmaktadır. Zaten bu nedenle kendisi, Hz. İsa’nın gerildiği çarmıh üzerinde yazılı olduğu söylenen “Nasıralı İsa Yahudilerin Kralı (Iesus Nazarenus Rex Iudaeorum)” kelimelerinin kısaltması olan “INRI” ve “İsa” anlamına gelen “Cristo” adlarını kullanmaktadır.

Inri Cristo’nun Hz. İsa olduğunu iddia etmesi güncel bir olay değildir. Çocukluğundan beri gaipten “güçlü” sesler duyduğunu söyleyen Inri Cristo’nun belirttiği kadarıyla Tanrı, kendisine aslında Hz. İsa olduğunu 1979 yılında kendisi Şili’deyken vahiy yoluyla iletmiştir. Bunun üzerine, günümüzde 70 yaşında olan Inri Cristo, 1979 yılında Hz. İsa olma görevine başlamıştır ve bu görevi yaklaşık 40 yıldır ifa etmektedir.

Günümüzde “SOUST (Suprema Ordem Universal da Santissima Trindade)” adındaki kendi kilisesini yöneten Inri Cristo’nun Hz. İsa olduğu iddiasına pek çok ülkeden ve pek çok yaş grubundan yüzlerce insan inanarak Inri Cristo’nun müridi olmuştur. Bu müritlerin bir kısmı, Inri Cristo’nun “Yeni Kudüs”[1] olarak adlandırdığı ve Brasilia’nın merkezine biraz uzakta bulunan geniş ve korunaklı bir alanda Inri Cristo ile birlikte yaşamaktadır. Inri Cristo’nun ve birlikte yaşadığı müritlerinin bu alanda yetiştirdikleri sebze ve meyveleri tüketerek hayatta kaldıkları belirtilmektedir.

Üzerinde sürekli olarak (kendi iddiasına göre) Torino Kefeni’nin yeni bir versiyonu (sürümü) ile dolaşan Inri Cristo, bazı düşünceleri ve eylemleri nedeniyle hayatı boyunca onlarca kez gözaltına alınmıştır. Kendisinin kapitalizme, kürtaja ve (tuhaf bir biçimde) Noel’e karşı olduğu belirtilmektedir. Inri Cristo asıl görevinin dünyayı, bir gün kesinlikle yaşanacağını düşündüğü nükleer bir felaket sonrasına hazırlamak olduğunu belirtmektedir.

Inri Cristo ve müritleri, insanlara doğru yolu gösterebilmek için sosyal medyayı oldukça aktif bir biçimde kullanmaktadırlar. Özellikle popüler şarkıların bestelerine söz yazarak klipler çektikten sonra bunları YouTube’da paylaşan Inri Cristo ve müritleri, yeni mürit çekebilmenin en etkili yolunun popüler kültüre ayak uydurmaktan geçtiğine inanmaktadırlar.

İşte Inri Cristo müritlerinin hazırladığı söz konusu kliplerden biri:

Inri Cristo’nun Hz. İsa olup olmadığına inanmak insanların kendi muhakemeleri sonucunda verecekleri kişisel kararlarına kalmıştır. Ancak Norveçli fotoğrafçı Jonas Bendiksen’in tüm dünyada Inri Cristo dışında altı tane daha Hz. İsa ile karşılaştığını belirtmesi, Inri Cristo’nun ve diğer Hz. İsa olduğunu iddia eden kişilerin inandırıcılığını biraz da olsa azaltmaktadır.[2]


[1] “Yeni Kudüs” aslında İncil’de adı geçen sembolik bir şehirdir. İncil’de söz konusu şehrin cennetten ineceği ve yeryüzü insanlarına fayda sağlayacağı belirtilmektedir. Büyük bir ihtimalle Inri Cristo, İncil’deki bu Yeni Kudüs’e atıfta bulunmak maksadıyla yaşadığı yere “Yeni Kudüs” demektedir.

[2] Hz. İsa olduğunu iddia eden söz konusu diğer kişiler: Britanyalı David Shayler (veya “Dolores Kane”), Filipinli Apollo Quiboloy, Güney Afrikalı Moses Hlongwane, Japon Mitsuo Matayoşi, Siberyalı Sergey Torop (veya “Vissarion”) ve Zambiyalı Bupete Chibwe Chishimba.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.