İlerleyen Yıllarda Dünya Nüfusunu Beslemek, Tahmin Edilenden Daha Fazla Kalori Gerektirecek

Birleşmiş Milletler tarafından yapılan tahminlere göre,  günümüzde 7,6 milyar olan yeryüzündeki toplam insan nüfusu 2050 yılında 9,8 milyara, 2100 yılında ise 11,2 milyara yükselecektir. Artacak olan toplam insan nüfusu ile doğru orantılı olarak tüketilecek olan toplam kalori miktarı da artacağından, ilerleyen yıllarda dünya nüfusunu beslemek gittikçe daha da zorlaşacaktır.

Ancak ilerleyen yıllarda dünya nüfusunu beslemek, yalnızca nüfus artışından dolayı zorlaşmayacaktır. İnsanların nesilden nesle boylarının uzaması ve kilolarının artması (yani evrimleşmesi), insanlığın ilerleyen yıllarda günlük besin ihtiyacını karşılayabilmek için tahmin edilenden daha fazla kaloriye ihtiyaç duyacak olması anlamına gelmektedir. Norveç Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (Norwegian University of Science and Technology) tarafından yapılan araştırmalar, insanlığın 1975-2014 yılları arasında boyunun uzadığını ve kilosunun arttığını göstermektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda insanlığın bu 39 yıllık süre sonunda %14 daha kilolu ve %1,3 daha uzun boylu hâle geldiği tespit edilmiştir. Bu evrimin bir neticesi olarak insanlar günümüzde, 39 yıl öncesine oranla, %6,1 oranında daha fazla enerjiye ihtiyaç duymaktadırlar.[1] Bu nedenle 39 yıl önce normal bir insan günde ortalama 2.465 kalori tüketirken, bu miktar günümüzde normal bir insan için ortalama 2.615 kaloriye yükselmiştir. Bu da ilerleyen yıllarda insanlığın, nüfusu sabit kalsa bile, gıda talebinin durmadan artacağı anlamına gelmektedir.

Ayrıca araştırmalar, 1975-2014 yılları arasında insanlığın (nüfustaki ve kalori ihtiyacındaki artış nedeniyle) gıda tüketiminin %129 arttığını belirtmektedir. Dünya nüfusunun yaşlanmasının ve yaşlı nüfusun daha az gıda tüketecek olmasının olumlu etkilerinin ise çok küçük olduğu verilen bilgiler arasındadır.

Mevcut dünya düzeninde bir değişiklik olmadığı sürece insanlığın 2050 yılında, 2018 yılına oranla, daha kalabalık olacağı söylenebilir. Bu durum insanlığın gittikçe daha uzun boylu ve daha kilolu olması gerçeği ile birleştiğinde, ilerleyen dönemlerde insanlığı beslemek için tahmin edilenden çok daha fazla kaloriye ihtiyaç duyulacaktır. Durum böyle iken ilerleyen yıllarda doğanın insanlara daha ne kadar süre yetebileceğini bize zaman gösterecektir.

 

[1] Boy uzaması, kilo ve enerji ihtiyacı artışı oranlarının ülkeden ülkeye değişiklik gösterdiği belirtilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.