Hong Kong’un Konut Sıkıntısına Bulunan Çözüm: Yapay Adalar

Daha önceki bir yazımızda da belirtildiği gibi Hong Kong’da, alan yetersizliğinden dolayı, ev fiyatlarının aşırı yüksek olması bu özerk bölgenin halkı ve yönetimi için sorunlar yaratmaktadır.[1] Bu nedenle Hong Kong’un yöneticisi Carrie Lam, 10 Ekim 2018 tarihinde, söz konusu konaklama sorununa buldukları çözümü duyurmuştur: “Lantau Adası’nın doğusundaki küçük adaların etrafına yapay adalar inşa etmek”.

Hong Kong’un birer parçası olan Lantau Adası (Lantau Island) ve Hong Kong Adası (Hong Kong Island). ©Google Maps

Carrie Lam, Lantau Adası’nın doğu yakasında başlayacak olan proje neticesinde, 20 ile 30 yıl içerisinde, Hong Kong’a yaklaşık 1.700 hektar alanın kazandırılacağını belirtmiştir. Elde edilecek bu alan üzerine 260.000 ile 400.000 arasında konut inşa edilmesi ve böylece 700.000 ile 1,1 milyon arasında vatandaşa konut sağlanması planlanmaktadır. Proje kapsamında tamamlanacak olan ilk konutların 2032 yılında satışa sunulacağı tahmin edilmektedir. Tamamlanacak konutların %70’inin özel şirketlere veya kamu çalışanlarına değil de ihtiyaç sahibi vatandaşlara satılacağı da verilen bilgiler arasındadır.

Proje tamamlandığında Lantau Adası’nın doğusunun neye benzeyeceği. ©scmp.com

Projenin bu olumlu görüntüsüne rağmen söz konusu projeye halkın “büyük bir kısmının” karşı çıktığı belirtilmektedir. Bu karşı çıkışın ilk nedeni projenin aşırı derecede pahalı olmasıdır. Toplam maliyetinin 400 ile 500 milyar Hong Kong doları (yaklaşık 64 milyar Amerikan doları) arasında olacağı düşünülen bu projenin Hong Kong’un şimdiye kadarki en pahalı projesi olacağı belirtilmektedir.

Bu tuzlu maliyetine rağmen projenin Hong Kong’daki konut sıkıntısına kesin çözüm getirmeyeceğinin düşünülmesi de insanların projeye olan inancını azaltmaktadır. Öncelikle, inşa edilecek olan konutların eski konutlardan daha ucuz olacağı kesin değildir. Bu nedenle halkın tabut evlerde yaşayan kesiminin, yeni inşa edilecek bu konutları satın alabilecekleri veya kiralayabilecekleri de kesin olarak bilinmemektedir. Eğer yeni konutlar da eski konutlar kadar pahalı olursa bu yeni konutların zenginler ve emlak sektörü tarafından parasal çıkarlar için kullanılmasından korkulmaktadır. Ayrıca söz konusu projenin 20 ile 30 yıl süreceğinin belirtilmesi ve bu uzun süre zarfında Hong Kong’un nüfus yapısının değişebilecek olması da projenin tüm masraflara rağmen başarılı olup olmayacağı konusunda sorular sorulmasına neden olmaktadır.

Bu sorunlara ek olarak halkın bir kısmı, proje hayata geçirilirken doğaya saygı duyulmayacağını da belirtmektedir. Her ne kadar proje esnasında doğaya zarar verilmesinin önlenmesi için 1 milyar dolarlık Lantau Koruma Fonu (Lantau Conservation Fund) kurulmuş olsa da Lantau Adası’nın ve deniz altındaki doğal hayatın bu projeden olumsuz etkileneceğinden korkulmaktadır. Bu nedenle Hong Kong halkı, zamanında proje tasarlanırken kendilerine biraz daha fazla danışılması gerektiğini düşünmektedir.

Halk nezdindeki tüm protestolara rağmen Carrie Lam, projeye sadık kalma konusunda kararlı gibi görünmektedir. Projenin uygulamaya konup konmayacağını ve uygulanırsa Hong Kong’un konut sıkıntısına kalıcı bir çözüm sunup sunmayacağını ise bize zaman gösterecektir.

 

[1] Hong Kong’da 60 metrekarelik bir apartman dairesinin satış fiyatının ortalama 1,4 milyon Amerikan doları olduğu belirtilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.