Hadaka Matsuri: Çıplakların Şans Tılsımı Yakalama Mücadelesi

Türkçeye “Çıplaklar Festivali” veya “Çıplaklık Festivali” olarak tercüme edilebilecek olan “Hadaka Matsuri (裸祭り)”, Japonya’nın Okayama şehrinde bulunan Budist tapınağı Saidaiji’de yaklaşık 500 yıldır düzenlenen bir etkinliktir.[1] Söz konusu etkinliğe katılanlar aslında tamamen çıplak değillerdir ve etkinlik boyunca “fundoşi” adı verilen geleneksel Japon kıyafetlerini giymektedirler. Etkinliğin temel amacı, tapınağın ana binasının penceresinden binlerce katılımcının üzerine bir keşiş tarafından atılan iki adet kutsal şans tılsımından birini yakalayarak tapınağın dışına kadar bu tılsımı götürmektir.[2]

Katılımcılar, söz konusu pencerenin altına gitmeden önce, tapınağın kutsal kabul edilen buz gibi suyuna girerek ruhen temizlemektedirler. Daha sonra, saat akşam 22:00’de, tapınağın ışıkları söndürülmektedir ve zifirî karanlıkta katılımcıların üzerine söz konusu iki tılsım atılmaktadır. Binlerce kişi arasına atılan bu iki adet tılsımı yakalayarak tapınağın dışına çıkarmayı başaran kişilerin bir yıl boyunca şanslı ve mutlu olacağına inanılmaktadır. Hatta çubuğu yakalayıp dışarı çıkabilenlere bir yıl boyunca “şanslı adam” denmektedir.

Her ne kadar ilk bakışta kolay gibi görünse de şans tılsımını binlerce kişi arasından çekip tapınağın dışına kadar gidebilmek aslında çok zordur. Bu nedenle, tılsımları ele geçirebilmek amacıyla bazı kişiler grup hâlinde çalışmaktadırlar ve grup olarak yıl boyunca antrenman yapmaktadırlar.

Söz konusu tapınakta yılda bir kez düzenlenen etkinlik, tam olarak her yılın Şubat ayının üçüncü cumartesi günü düzenlenmektedir. Belirtmek gerekir ki, akşam 22:00’de düzenlenen “asıl” etkinliğe yalnızca erkekler katılabilmektedir. Ancak erkeklerin etkinliğinden önce, yine aynı akşam, ilk başta çocuklar daha sonra ise kadınlar için birer hadaka matsuri daha düzenlenmektedir.

Her ne kadar söz konusu etkinliğin bazı tehlikeleri olsa da (soğuk havada hasta olmak, bazı durumlarda yaralanabilmek, hatta nadiren de olsa hayatını kaybedebilmek) festivale katılan herkes, yorgunluğunu unuttuktan sonra, bu festivale bir sonraki yıl tekrar katılmayı düşündüğünü belirtmektedir. Bize de, insanların kültürüne olan saygımızdan dolayı, insanların düşüncesine saygı duymak düşmektedir.

Söz konusu festivale katılmış birisinin İngilizce dilinde hazırladığı bu videoda hadaka matsuri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz:

 

[1] Hadaka matsuri, aslında Batı Japonya’nın başka şehirlerinde de düzenlenmektedir. Ancak bu yazı, Okayama’da düzenlenen festivale odaklanmaktadır.

[2] Japoncada “şingi” adı verilen bu çubuk biçimindeki tılsımlar ahşap olup 20 santimetre uzunluğunda ve 4 santimetre genişliğindedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.