“Google Bombing” Kavramı Ne Demektir?

Geçtiğimiz günlerde, Google’da İngilizce dilindeki “idiot” (Türkçede “salak”) kelimesi arandığında Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump’ın fotoğraflarının görsellerde ilk sıralarda belirmesi ABD’de tartışmalara neden olmuştur. ABD Başkanı’nın fotoğraflarının Google’da bir hakaret arandığında ilk sıralarda belirmesinin nedeni Google Bombing’dir.

“Google Washing” olarak da adlandırılan “Google Bombing” kavramı aslında bir yöntemdir. Söz konusu yöntem uygulanarak Google üzerinde aranan anahtar kelimelerle ilgisi olmayan içeriklerin, arama sonuçlarında kasten ilk sıralarda belirmesi sağlanmaktadır. Söz konusu yöntem genellikle ideolojik ve/veya politik amaçlar için kullanılmaktadır.

Google Bombing yöntemi kısaca şöyle işlemektedir:

  1. Öncelikle, internet üzerinde paylaşılan bir içerik, konusuyla ilgili olmayan bazı anahtar kelimeler ile etiketlenir. Böylece söz konusu içerik ile bu içeriğe uygun olmayan anahtar kelimeler arasında bir bağ kurulmuş olur,
  2. Daha sonra çok sayıda internet kullanıcısı, bu alakasız anahtar kelimeleri Google’da arayarak, bu anahtar kelimelerle ilgisi olmayan söz konusu içeriğe kasten tıklarlar,
  3. Böylece Google algoritması da [1] söz konusu alakasız anahtar kelimeler ile pek çok internet kullanıcısının tıkladığı söz konusu içerik arasında bir bağ kurmuş olur,
  4. Sonuç olarak Google, söz konusu alakasız anahtar kelimeler her arandığında, pek çok sayıda insanın tıkladığı ve aslında bu anahtar kelimelerle hiçbir ilgisi olmayan söz konusu içeriği ilk sıralarda göstermeye başlar.

Donald Trump’ın başına gelenler de aslında bu şekilde gerçekleşmiştir. İlk başta “idiot” kelimesi ile Donald Trump’ın birkaç fotoğrafı (özellikle “reddit” v.b. sitelerde) arasında bağ kurulduktan sonra bu kelimeyi pek çok internet kullanıcısı Google’da arayarak Google üzerinde beliren görseller arasında kasten Donald Trump’ın fotoğraflarına tıklamışlardır. Böylece Google algoritması, Donald Trump’ın tıklanan fotoğrafları ile “idiot” kelimesi arasında bir bağ kurmuştur ve daha sonraki “idiot” aramalarında ABD Başkanı’nın fotoğraflarını ilk sıralarda göstermeye başlamıştır.

Burada önemli olan, “Arama Motoru Optimizasyonu (Search Engine Optimization (SEO))” ile “Google Bombing” kavramlarını karıştırmamaktır. SEO sayesinde “aranan anahtar kelimelere uygun olan içerikler” arama motorlarında ilk sıralarda belirmektedir. Google Bombing’de ise “aranan anahtar kelimeler ile ilgisi olmayan içerikler” bize sunulmaktadır. Bu nedenle “Google Bombing” veya “Google Washing” kavramları pek de “olumlu” kavramlar olarak kabul edilmemektedirler.


[1] Google Bombing yönteminde Google çalışanlarının hiçbir suçu yoktur. Alakasız anahtar kelimeler ile içerik arasında bağ kurma işlemini, sıradan internet kullanıcılarının yüklenmeleri sonucunda, algoritma otomatik olarak gerçekleştirmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.