Fransa’da Öğretmenlerin Tacize Maruz Kalması

Fransa’nın başkenti Paris’in Val-de-Marne departmanında bulunan Edouard Branly Lisesi, 18 Ekim 2018 tarihinde çekildiği belirtilen bir videodan dolayı Fransa’da, son günlerde, gündemin odak noktası olmuştur. Söz konusu videoda 16 yaşındaki bir lise öğrencisi, elindeki silahı[1] öğretmeninin kafasına doğrultarak öğretmeninden kendisini, sınıfa geç kalmasına rağmen, “’yok’ değil ‘var’ yazmasını” istemektedir. Tüm bunlar yaşanırken, öğretmenine silah doğrultan öğrencinin arkadaşlarından biri öğretmenin arkasından kameraya el hareketi yapmaktadır ve videoyu çeken kişi de kıs kıs gülmektedir. İşte söz konusu video:

Söz konusu videoya ve yaşananlara Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron 20 Ekim 2018 tarihinde Twitter üzerindenBir öğretmenin tehdit edilmesi kabul edilemez. Millî Eğitim Bakanı’ndan ve İçişleri Bakanı’ndan bu yapılanların cezalandırılmasını ve bu türden olayların okullarımızda tamamen yasaklanmasını talep ettim.” cümleleriyle tepki vermiştir.

Bununla birlikte her ne kadar Cumhurbaşkanı Macron, yapılan olayları “kabul edilemez” bulsa da Fransa’da öğretmenler ilk defa öğrencileri tarafından taciz edilmemektedirler. Ancak yaşanan tüm taciz olaylarına rağmen öğretmenler, bugüne kadar, okullarının imajlarını kirletmemek için yaşadıkları olayları büyütmeme kararı almışlardır ve hep sessiz kalmışlardır. Öğretmenlerin bu “olayı büyütmeme” kararını almalarında okul müdürlerinin de etkisinin olduğu belirtilmektedir.

Ancak yaşanan bu silahlı tehdit olayı bardağı taşıran son damla olmuştur ve öğretmenler, Twitter’da “Olayı Büyütme” (#PasDeVague) başlığı açarak maruz kaldıkları taciz olaylarını, attıkları tweetler vasıtasıyla anlatmaya başlamışlardır. Sadece birkaç günde atılan yaklaşık 20.000 tweet okunduğunda, Fransa’da öğretmenlerin bu zamana kadar öğrencileri tarafından uzun yıllardır cinsiyetçi veya ırkçı hakaretlere, el hareketlerine ve bazen fiziksel şiddete bile maruz kaldıkları görülmektedir. Fransa’da öğretmenlerin yaşadıkları taciz olaylarının bu kadar fazla olduğunun ortaya çıkması, dünyaca ünlü haber şirketi BBC’nin de dikkatini çekmiştir ve BBC, yazdığı bir yazı vasıtasıyla, Fransa’da öğretmenlerin okullarda maruz kaldıkları çirkin olayları tüm dünyaya duyurmuştur.

Fransa’da bu taciz sorununun çözülmesi için tüm okullara danışman öğretmen alınması, öğrencilere şiddet ile ilgili eğitim/ders verilmesi ve okuldaki öğretmen kadrosunun (yetişkinlerin) sayısının arttırılması sunulan çözüm önerileri arasındadır. Hükümetin uygulayacağı eylem planının okuldaki şiddeti büyük bir oranda azaltabileceğini veya azaltamayacağını bize zaman gösterecektir. Ancak belirtmek gerekir ki yapılan bir araştırma, okulda şiddetin[2] kökenlerinin 18. yüzyıla kadar gittiğini belirtmektedir. Bu nedenle söz konusu taciz olaylarının, yalnızca Fransa’da değil tüm dünyada, basit veya gevşek politikalarla tamamen önlenebilmesi veya ciddi oranda azaltılabilmesi çok zor gibi görünmektedir.

 

[1] Silahın sahte olduğu sonradan anlaşılmıştır.

[2] Öğrenci ile öğrenci ve öğrenci ile öğretmen arasındaki şiddet.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.