Fransa’da İtfaiyecilerin Maruz Kaldığı Şiddet

4 Eylül 2018 tarihinde Paris’in Val-de-Marne departmanında 27 yaşındaki itfaiyeci Geoffroy Henry, 31 yaşındaki şizofren bir kişinin yaşadığı mental krize müdahale etmek isterken bu kişi tarafından birkaç kez bıçaklanarak öldürülmüştür. Her ne kadar Geoffroy Henry, Fransa’da “insana yardım” (le secours à personne) amaçlı bir göreve gittiği esnada öldürülen ilk itfaiyeci olsa da bu itfaiyeci ölümü olayı için, Fransa’da itfaiyecilere karşı uygulanan şiddet göz önüne alındığında, “son itfaiyeci ölümü olacaktır” diyebilmek maalesef zor gibi gözükmektedir.

Beyzbol sopası, bıçak, taş, cam şişe v.b. nesnelerle/silahlarla itfaiyecilere veya itfaiye araçlarına saldırılması[1] ve zarar verilmesi Fransa’da maalesef itfaiyeciler tarafından artık işlerinin rutin bir parçası olarak kabul edilmektedir. Resmî rakamlara göre Fransa’da 2016 yılı boyunca toplam 2.280 itfaiyeci iş başında iken saldırıya uğramıştır. Bu da günde ortalama 6,2 saldırı yapmaktadır. Buna ek olarak, yine resmî rakamlara göre, itfaiyecilere 2015 yılında 1.939 kere saldırıldığı belirtilmektedir. Bu da bize 2016 yılındaki toplam saldırıların 2015 yılındaki toplam saldırılardan %17,6 daha fazla olduğunu ve şiddetin azalmadığını göstermektedir. Ayrıca 2016 yılında 414 itfaiye aracına hasar verildiği ve bu hasarların toplamda 283.442 avro mali zarara neden olduğu belirtilmektedir.

İsmini vermek istemeyen ve 13 yıldır bu işi yaptığını söyleyen bir Fransız itfaiyeci, kariyeri boyunca toplamda 20 ile 30 arasında saldırıya uğradığını belirtmektedir. Yine aynı itfaiyeci, bir yıl boyunca toplamda 5 kez saldırıya uğrayan ve 2 kez hastaneye kaldırılan bir iş arkadaşının artık göreve çıkmaya korktuğunu ve arkadaşını, tekrar saldırıya uğrama korkusundan, itfaiye aracının içinde titrerken gördüğünü belirtmektedir.

Ancak itfaiyecilere karşı işlenen bu şiddetin temel nedeni nedir?

Öncelikle itfaiyecilik işinin kendi tehlikeleridir. Geoffroy Henry’nin de yaşadığı gibi itfaiyeciler bazen tehlikeli olaylara veya kişilere müdahale etmek zorunda kalmaktadırlar. Bu tehlikeli müdahaleler esnasında da kişiler tarafından saldırıya uğrayarak yaralanabilmektedirler. Ancak bu tehlikeli müdahaleler esnasında itfaiyecilere polis eşlik etmemektedir ve itfaiyecilerin kendilerini koruyabilmeleri için (polislerin aksine) bir silahları bulunmamaktadır.

Bu şiddetin ikinci bir nedeninin de uyuşturucu kullanımı olduğu belirtilmektedir. Uyuşturucu etkisi altındaki herhangi bir şahıs, polis sireni ile itfaiye sireni arasında ayrım yapabilecek durumda olmadığından itfaiyecilere, onları polis zannedip saldırabilmektedir

İtfaiyecilere karşı işlenen bu saldırıların başka olumsuz sonuçları olmakta mıdır?

Fransa’da itfaiyecilerin tamamının %79,1’i bu işi gönüllü olarak yapmaktadır. Yani itfaiyecilerin çok büyük bir kısmı gönüllüdür. Bu saldırıların gittikçe artmasının ilerleyen dönemlerde itfaiyeye daha az gönüllünün başvurmasına neden olabileceği belirtilmektedir. Daha az insanın itfaiyeye gönüllü olabilmek için başvurması ise itfaiyenin ilerleyen dönemlerde yeterli elemanının olmaması v.b. sorunları yaşaması demek olacağından aslında bu saldırıların başka sorunları da beraberinde getirebileceği söylenebilir.

Bu duruma bir çözüm bulmak için çalışmalar yürütülmekte midir?

Eski İçişleri Bakanı Gérard Collomb, 29 Eylül 2018 tarihinde yaptığı bir konuşmada, özellikle kadınları ve gençleri itfaiyede gönüllü olmaya teşvik edebilmek için yarısı 2019’un ortasına kadar uygulanacak olan ve toplamda 37 önlem içeren bir planın uygulanacağından bahsetmiştir.

Fransa İtfaiyeciler Ulusal Federasyonu (La Fédération nationale des sapeurs-pompiers de France) ise halkta bir bilinç uyandırabilmek ve itfaiyecilere karşı olan şiddeti azaltabilmek, hatta mümkünse bitirebilmek için “İtfaiyecime Dokunma” (#TouchePasÀMonPompier) adlı bir kampanya başlatmıştır. İşte söz konusu kampanya kapsamında yayınlanan birkaç kamu spotundan bir tanesi:

Hükümet tarafından uygulamaya konan planın ve Federasyon tarafından başlatılan kampanyanın başarılı olup olmayacağını bize zaman gösterecektir.

[1] Buna ek olarak ateşli silahlarla tehdit edilme ve aracı boş bıraktıklarında itfaiyecilerin eşyalarının ve ekipmanlarının çalınması da itfaiyecilerin yaşadıkları sorunlar arasındadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.