Fransa’da Enseste Maruz Kalanlar

Fransa’da henüz küçük yaşlardayken ailesi tarafından cinsel istismara uğramış olan pek çok kadın ve erkek, Twitter üzerinde #MeTooInceste başlığı altında küçükken maruz kaldıkları ensestleri dile getirmeye başlamışlardır.1 Onlarca yıldır tabu olan ensest, Fransa’da pek çok insanın hayatını mahvetmiştir ve mahvetmeye bugün de devam etmektedir. Yapılan araştırmalar sonucunda, Fransa’da her on kişiden birinin (toplamda 6,7 milyon kişinin) ensest kurbanı olduğu tespit edilmiştir.2 Fransa’da ensest kurbanı olan kişilerin %78’i kadın iken %22’si erkektir. Etrafında ensest kurbanı olan birisini tanıyan kişilerin toplam nüfus içerisindeki oranı ise %32’dir.

Henüz çocukken en yakınlarındaki insanlar tarafından cinsel istismara uğramış olan bu kurbanlar, çoğu zaman, yaşadıklarını anlatamamaktadırlar. Bunun temel nedeni, bu kurbanların, yaşadıklarını anlatmaları durumunda ilk ve en büyük tepkiyi kendi ailelerinden alıyor olmalarıdır. Ayrıca kurbanlar, pek çok zaman, ailelerini kendi elleriyle dağıtmaktan da korkmaktadırlar ve böylesine bir sorumluluk altına girmeyi istememektedirler. Bununla birlikte, Fransa’da ensest kurbanı olan kişi sayısı, geçmişten bu yana artış göstermiştir. Toplam nüfus içerisinde ensest kurbanı olan kişi oranı 2009 yılında %3 iken bu oran 2015 yılında %6’ya çıkmıştır. Bugün ise bu oran %10 olmuştur. Bu durum kurbanların, yaşadıkları korkunç olayları gittikçe daha özgürce ve daha cesurca anlatabildiklerini kanıtlamaktadır.

Fransa’da yasalar da maalesef kurbanları desteklememektedir. Ensest kurbanı bir kişinin maruz kaldığı cinsel istismarın yasal olarak “cinsel saldırı” olarak tanınması için söz konusu kurbanın bu istismarı kendi rızası olmadan yaşadığını hâkim önünde kanıtlaması gerekmektedir. Ancak, henüz çocuk yaşlarda cinsel istismara maruz kalan insanların bunu ne o dönemde ne de bugün kanıtlayabilmeleri mümkündür. Bununla birlikte Emmanuel Macron’un eşi Brigitte Macron, geçtiğimiz günlerde katıldığı bir televizyon programında ensest ilişki kurbanlarını destekleyen bir hukuki reform umduğunu belirtmiştir. Gereken hukuki iyileşmenin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ise zamanla görülecektir.

[1] “Ensest ilişki” kavramı gramatikal açıdan yanlış bir kullanımdır. Çünkü “ensest” kavramı bir isimdir ve bu isim, Türk Dil Kurumu tarafından “aile içi yasak ilişki” olarak tanımlanmaktadır.

[2] “Ensest kurbanı olmak” cümlesi, bu yazıda, kişinin aile içindeki birisi veya birileri tarafından “cinsel saldırılara maruz kalması (dokunma, okşama v.b.), cinsel içerikli itiraflara zorlanması, cinsel tecavüze maruz kalması, vücudunun bir kısmının veya tamamının çıplak hâlini göstermeye zorlanması, erotik veya pornografik pozlar vermeye zorlanması” olaylarını/eylemlerini anlatmak için kullanılmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.