Dünya Kupası ve Renk Körlüğü

Renk körlüğü, temelde, gözde bulunan ve renkleri ayırt etmemize yarayan koni hücreleri ile ilgili sıkıntı yaşanması sonrasında ortaya çıkmaktadır. Renk körlüğü kalıtımsal olabileceği gibi hayatın ilerleyen evrelerinde yaşanan bir hastalığın veya kullanılan bir ilacın (yan) etkisiyle de meydana gelebilmektedir. Koni hücreleri kırmızı, yeşil ve mavi renklerde olduğundan dolayı bu hücrelerden hangisi hasarlıysa kişi, o rengi görmekte sorun yaşamaktadır ve o rengi içeren ara renkleri de maalesef karıştırmaktadır. Renk körlüğünün yalnızca bir şekli bulunmamaktadır, tam aksine “renk körü insan kadar renk körlüğü biçimi olduğu” söylenmektedir.

İstatistiklere göre dünya üzerinde her 12 erkekten 1’i ve her 200 kadından 1’i renk körüdür. Yani, varsayımsal olarak, her erkek futbol takımında bir renk körü oyuncu bulunmaktadır. Dünya üzerindeki toplam renk körü insan sayısı ise 320 milyondur. Dünya üzerindeki toplam nüfusun yaklaşık 8 milyar olduğu düşünülürse, bu nüfus içerisinde renk körlerinin oranı, toplam nüfusun yaklaşık %4’ü kadardır. Yani, herhangi bir futbol turnuvası düzenlenirken, renk körü oyuncular ve seyirciler göz önüne alınmalıdır.

2018 Dünya Kupası’nın açılış maçı ev sahibi Rusya ile Suudi Arabistan arasında olmuştur. Problem ise Rusya’nın formasının kırmızı, Suudi Arabistan’ınkinin ise yeşil olmasıdır. Bu renkler bazı renk körlerinin ayırt edemedikleri renklerdir ve maç, söz konusu kişiler tarafından maalesef rahatlıkla izlenememiştir. Hemen aşağıdaki tweette bu maçı renk körlerinin nasıl gördüğü, kıyaslanan iki fotoğraf ile anlatılmaya çalışılmıştır:

Ancak renk körlerinin sıkıntıları bu maçla sona ermemiştir ve, renk körlüğünün en sıkıntılı iki rengi olan, kırmızı ve yeşil renklerinin olduğu her maçta devam etmiştir. Hatta bir seyirci Belçika ile Brezilya’nın karşılaştığı maçta Belçika formasının baştan aşağı (şort ve çoraplar dâhil) kırmızı rengi ile çimenlerin yeşilini karıştırdığını ve maçta yalnızca Brezilyalı oyuncular ile topu gördüğünü belirtmiştir:

Renk körlüğüne bağlı olarak yaşanan sorunlar penaltılarda da kendini göstermiştir. Penaltıların gol olup olmadığının kırmızı ve yeşil renklerle gösterilmesi, çoğu renk körü izleyici için sorun yaratmıştır. Kişiler, hangi golün atılıp kaçırıldığını maalesef ayırt edememişlerdir.

Dünya Kupası turnuvası esnasında renk körlerinin hassasiyetine önem verilmemesi yalnızca renk körü izleyicileri değil, renk körü oyuncuları da etkilemektedir. Ancak, kariyerlerinden korktukları için, çoğu renk körü oyuncu bu engellerini saklamaktadırlar.

Söz konusu probleme UEFA, “UEFA Direct” adlı dergisinin 174. sayısında (Ocak-Şubat 2018 sayısı) çoktan değinmiştir. FIFA’nın ise soruna en kısa sürede değineceği ve çözüm bulmaya çalışıp Euro 2020 turnuvasını bu çözümlerle organize edeceği tahmin edilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.