Dinamik Plaj: Fransa’nın Kovid-19 Dönemi Plajları

Fransa’da sokağa çıkma yasağının 11 Mayıs 2020 tarihinden itibaren kademeli olarak kaldırılmaya başlamasıyla birlikte insanlar, dışarı çıkmanın tadını çıkarmaya başlamışlardır. 11 Mayıs tarihinde başlayan normalleşme süreci kapsamında, 16 Mayıs 2020 tarihinden itibaren Fransa’da plajlar da tekrar açılmaya başlamıştır.[1] Ancak plajların tekrar açılmaya başlaması, hiçbir önlem alınmadan vatandaşların plajları eskiden olduğu gibi kullanabilecekleri anlamına gelmemektedir. Kovid-19 dolayısıyla, Fransa’da plajlar artık dinamik plajlara dönüştürülmüştür.

Klasik plajlar, insanların üzerlerinde toplanarak hareketsiz bir biçimde vakit geçirdikleri (gölgede yatarak veya oturarak dinlenmek, bronzlaşmak v.b.) alanlardır. Dinamik plajlar ise insanların durağan değil dinamik oldukları ve sosyal mesafe kurallarına uymanın yanı sıra bir aktiviteyle (plaj voleybolu veya tenisi, koşu, yürüme, yoga, sörf, yüzme v.b.) uğraşırken kullandıkları plajlardır. Dinamik plaj konseptinde bir kişi kum üzerinde veya suda gerçekleştirmek istediği aktiviteyi gerçekleştirdikten sonra yanında getirdiği kişisel eşyalarını alarak plajı terk etmektedir. Böylece hem Kovid-19 salgınının yayılması engellenmektedir hem de denize giren insanlar ve plaja yakın olan ticarethanelerin işletmecileri sevinmektedirler.

Dinamik plaj fikrinin kökenleri Avustralya’dadır. Burada uygulanan “yüz ve git (swim and go)” ve “sörf yap ve git (surf and go)” politikaları sayesinde insanların havlularını, plaja bırakıp egzersiz amacıyla suya girdikten sonra tekrar alıp plajı terk etmelerine izin verilmektedir. Ancak insanların plajlarda kendi aralarında toplanmalarına veya bronzlaşmalarına izin verilmemektedir.

Fransa’daki dinamik plajlarda kurallara uyulup uyulmadığı belediyeler tarafından kontrol edilmektedir. Ancak, yapılan tüm kontrollere rağmen, Fransa’da vatandaşların kurallara pek riayet etmediği belirtilmektedir. Hatta bu nedenle birkaç plaj tekrar kapatılmıştır ve kurallara uyulmadığı takdirde başka plajların da tekrar kapatılabileceği resmî kurumlar tarafından ifade edilmiştir.

Sonuç olarak, insanların plajda veya suda gerçekleştirmek istedikleri aktiviteleri gerçekleştirebilmeleri için aktif plaj fikri, çok kullanışlı ve mantıklı bir fikirdir. Ancak, aktif plajların devamlılığının sağlanabilmesi için vatandaşların kurallara riayet etmeleri gerekmektedir.


[1] Fransa’da kurallar uyarınca vatandaşlar, konutlarından azami 100 kilometre uzaklaşabilmektedirler. Ancak, aynı departmanda kalındığı sürece bu azami sınır aşılabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.