Crip Walk: Tehlikeli Bir Dans Türü

Çin menşeli video paylaşım platformu TikTok üzerinde son günlerde #cripwalk başlığı altında pek çok kişi, kendilerinin veya yakınlarının yaptıkları “Crip Walk (veya “C-Walk”)” adlı dansın videolarını paylaşmaktadırlar. Crip Walk aslında aşağıdaki videoda görüldüğü gibi yapılmaktadır:[1]

Ancak Bu Dans Nereden Gelmektedir ve Neyi/Kimi Temsil Etmektedir?

Kaliforniya’nın Los Angeles şehrindeki ilk çeteler, şehirdeki siyahi nüfusun artmasına bağlı olarak, 1920’li yıllarda ortaya çıkmaya başlamıştır. O dönemde kurulmuş olan bu çetelerin düzensiz, gevşek bir organizasyona sahip, nadiren şiddete meyilli olduğu ve belirli bir bölgeye bağlı olmadığı belirtilmektedir. Yıllar ilerledikçe Los Angeles çetelerinde iki özellik ön plana çıkmaya başlamıştır. Bunlardan birincisi, çetelerin gittikçe daha “şiddete meyilli” hâle gelmesidir. İkinci özellik ise çetelerin “bölgeselleşmesidir”. Bu “bölgeselleşme”, çetelerin belirli bir bölgeye sahiplenip bu bölgeyi mesken bellemesi ve bölgesini (gerekirse çatışarak) koruması anlamına gelmektedir.

İşte bu bölgesel ve şiddetli çetelerin bulunduğu ortamda, 1960’lı yılların sonlarına doğru “Crips” adlı çete, iki lise öğrencisi (Raymond Washington ve Stanley Tookie Williams)[2] tarafından, diğer çetelerden korunabilmek amacıyla, Los Angeles’ta kurulmuştur. Adı ilk başta Baby Avenues olan bu çetenin adı, daha sonradan Cribs olarak değiştirilmiştir.[3] Cribs adı ise zamanla, Crips’e dönüşmüştür.

On yıllık süre içerisinde çok büyük bir hızda büyümüş ve diğer pek çok çeteyi kendi çatısı altında toplamayı başarmış olan Crips, kısa sürede Los Angeles ve Amerika Birleşik Devletleri tarihinin en tehlikeli çetelerinden biri olmayı başarmıştır. Bugün üyelerinin çok büyük bir kısmını Afrika kökenli Amerikalıların oluşturduğu Crips, mavi renk ile temsil edilmektedir ve çetenin üyeleri bu nedenle mavi renk giyinmektedirler. Crips’in baş düşmanı olan “Bloods” adlı çete ise kırmızı renk ile temsil edilmektedir ve bu nedenle Bloods çetesinin üyeleri de kırmızı renk giyinmektedirler.[4]

İşte TikTok üzerinde son günlerde ünlenmiş olan Crip Walk adlı dans, aslında Crips üyeleri tarafından icat edilmiş ve temelde bu çetenin üyelerine has olan bir danstır. Crips üyelerinin, bu dansı Bloods veya diğer rakip çetelerin üyelerini dövdükten veya öldürdükten sonra yaptıkları belirtilmektedir. Bu nedenle bu zafer dansının, Crips için bir çeşit imza olduğu söylenebilir. Zaten bu nedenle Crips üyesi olmayan kişilerin, özellikle Kaliforniya’da, Crip Walk yapmalarının (Crips üyelerini sinirlendirebileceği için) oldukça tehlikeli olduğu söylenmektedir.


[1] Popüler kültürde bazen karşımıza çıkabilen söz konusu dansın, Snoop Dogg’un Drop It Like It’s Hot ve Xzibit’in Get Your Walk On adlı şarkılarının kliplerinde de yer aldığı belirtilmektedir.

[2] Raymond Washington 1979 yılında vurularak öldürülmüştür. Stanley Tookie Williams ise 1979 yılında dört kişiyi öldürdüğünden dolayı 1981 yılında hapse girmiştir. Stanley Tookie Williams daha sonra, 2005 yılında, Kaliforniya eyaleti tarafından idam edilmiştir. Stanley Tookie Williams’ın yazmış olduğu, İngilizce dilinde “Blue Rage, Black Redemption: A Memoir” başlıklı bir otobiyografisi bulunmaktadır.

[3] “Crib” kelimesi İngilizcede “beşik” anlamına gelmektedir. Üyelerinin genç olmasından dolayı çetenin adının bu şekilde değiştirildiği söylenmektedir. Bu kelime argoda “yuva” anlamına da gelmektedir.

[4] Bloods, Crips’in şiddetinden korunabilmek amacıyla 1970’li yıllarda ortaya çıkmış olan çetelerden biridir. Bu durumda, bir zamanlar Crips’in kurulmasına neden olan şiddete bu kez başka insanların Crips dolayısıyla maruz kaldıkları ve bu kez de bu insanların Crips’in şiddetine tepki olarak yeni çete kurma arayışına girdikleri anlaşılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.