“Cold Open” Kavramı Ne Demektir?

“Cold open” veya “cold opening” olarak bilinen kavram görsel-işitsel sektörde, özellikle de dizi filmlerde kullanılan bir yayın yöntemidir. Normalde diziler bir jenerik ile başlayıp bir jenerik ile biter. Eğer bir dizi bir jenerik ile değil de doğrudan bir sahne ile başlıyorsa ve jenerik bu sahnenin ardına bırakıldıysa dizinin bu başlama biçimine “cold open” denmektedir. Yani cold open, “bir dizi başladığında jenerik beklenmeden doğrudan konuya atlanması” olarak açıklanabilir. Bu yöntem görsel-işitsel sektörde onlarca yıldır kullanılmaktadır ve yeni bir yöntem değildir.

Bir dizi başlarken jeneriğin değil de cold open’ın tercih edilmesinin temel nedenleri şunlar olabilir:

  1. Dizi başlar başlamaz izleyicinin dikkatini diziye çekmek,
  2. Dizinin önceki bölümünde ne olduğunu izleyiciye hatırlatmak,
  3. İzlenmekte olan yeni bölümde ne olacağı ile ilgili izleyiciye bir fikir vermek.

İşte son dönemin bilinen dizilerinden olan Breaking Bad’den bir cold open örneği:

Bu cold open’da dizinin yapımcıları yukarıda belirtilen üç maddeyi de uygulamışlardır. Yani:

  • Dizinin hemen başında izleyiciyi ekrana odaklamak istemişlerdir.
  • İzleyicilere (dizinin baş karakterleri olan Walter White ile Jesse Pinkman’ın bir önceki bölümde Los Pollos Hermanos adlı bir fast-food zincirinde uyuşturucu üretmeye başladıklarını göstererek) bir önceki bölümde neler yaşandığını kısaca hatırlatmak istemişlerdir.
  • Dizinin bu bölümünde bu uyuşturucu üretimine bağlı olarak bir şeyler yaşanacağı konusunda izleyiciye bir fikir vermek istemişlerdir.

Genellikle cold open’lar bu üç maddenin yalnızca birincisini içerirler. Yani yalnızca izleyiciyi dizi başlar başlamaz diziye odaklama amacı taşırlar. İşte, son olarak, sadece izleyiciyi dizinin başında diziye odaklama amacı taşıyan The Office adlı dizinin enfes cold open’ı:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.