City Pop: Size Neşe Verecek Olan Müzik Türü

J-Pop ile karıştırılmaması gereken City Pop (シティポップ), 1970’li ve 1980’li yıllarda Japonya’da gelişip ortaya çıkmış, 2000’li yılların başında ortadan kaybolduktan sonra 2010’lu yıllarda tekrar keşfedilmiş olan bir müzik türüdür.

Söz konusu türün kökleri “Japonya’nın The Beatles’ı” olarak bilinen Happy End adlı folk rock grubuna kadar gitmektedir. Her ne kadar Happy End adlı grup tam olarak City Pop türünde müzik yapmamış olsa da bu müzik türünün temellerini atmıştır. Atılan bu temel üzerine, ilerleyen yıllarda, Tatsuro Yamaşita ve (Happy End eski üyesi) Eiiçi Ohtaki gibi ünlü City Pop isimleri ortaya çıkacaktır.

Tam olarak bir kalıba sığmayan City Pop’un kesin olarak hangi müzik türüne ait olduğunu anlatabilmek maalesef oldukça zordur. Bu müzik türü kimilerine göre o yıllarda Batı dünyasından gittikçe daha çok etkilenen Japon müzik kültürünün Batı müziği ile karışımıdır; kimileri ise bu türü Japonca sözlerin funk, disko, rock ve jazz müzik türleri ile sentezlenmesi olarak anlatmaktadır. Ancak, her ne kadar City Pop’un hangi türe ait olduğu kesin olarak anlatılamasa da bu türün mutluluk yaydığı ve şehirli (urban) olduğu herkes tarafından kabul edilen bir gerçektir. Bu mutluluk ve şehirliliğin temel nedeni ise 1980’li yıllarda yükselişte olan Japon ekonomisidir. Yani, tam olarak, refah seviyesi gittikçe artan Japonların eğlenme istekleridir.

Diğer bazı temsilcileri Mokoko Kikuçi, Haruomi Hosono, Ryuiçi Sakamoto, Şigeru Suzuki, Akemi İşii olan City Pop’u dinlemek isteyenler için bağlantı adresi:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.