Chess Boxing: Satranç ile Boksu Birleştiren Spor Dalı

Adı, etimolojik olarak, İngilizcedeki “satranç” (chess) ve “boks” (boxing) kelimelerinden gelen Chess Boxing, Hollandalı Iepe Rubingh tarafından icat edilmiş olan bir spor dalıdır. Söz konusu spor dalı, adından da anlaşılabileceği gibi, satranç ile boksun birleşiminden oluşmaktadır.

Bu Yeni Spor Dalının Ortaya Çıkış Hikâyesi

Söz konusu spor dalının ortaya çıkış hikâyesi aslında olağanüstü değildir. Rubingh, babası sayesinde hem boksu hem de satrancı küçük yaşta tanımıştır ve sevmiştir. Kendisi bir gün Amsterdam’da (kendisi de boksu seven) arkadaşı Luis ile bir barda otururken iki arkadaş, düzenleyecekleri bir müsabakada birbirleriyle dövüşme kararı almışlardır. Ancak Rubingh, Luis ile yapacağı boks müsabakasını biraz daha renkli kılmak istemiştir. Bu nedenle Luis’ye bir boks müsabakasından çok bir Chess Boxing müsabakası önermiştir.[1] Ancak Rubingh, o dönemde, bu yeni spor dalının kurallarını henüz belirlememiştir ve bu kuralları belirleyebilmek amacıyla Luis’den biraz zaman istemiştir. Sonuç olarak, bardaki kararlarından yaklaşık 8 ay sonra iki arkadaş, 2003 yılında ilk Chess Boxing Dünya Şampiyonası’nı düzenleyerek bu yeni spor dalını tüm dünyaya tanıtmışlardır.

Bu Yeni Spor Dalının Kuralları

Chess Boxing’de iki sporcu toplamda on bir raunt boyunca birbirleriyle mücadele ederler. Satranç ile başlayan müsabakada tek sayı olan rauntlarda satranç oynanır, çift sayı olan rauntlarda ise boks yapılır.[2] Satrançta da boksta da her raunt üç dakika sürer. Rakibini satrançta (şah mat ile) veya boksta (nakavt ile) mağlup eden taraf müsabakayı kazanmış olur. On birinci raunt bittiğinde boksta hâlâ nakavt olmaması ve satrançta hâlâ beraberliğin bozulmaması durumunda galip taraf, elde edilen boks puanlarına göre belirlenir. Lakin söz konusu aşamada boks puanları da eşit olur ise bu durumda satrançta siyahı oynayan taraf müsabakayı kazanır.

Temel amacı “dünyanın en zeki ve fiziksel açıdan en güçlü kadınını ve erkeğini belirlemek” olan Chess Boxing’in mucidi Iepe Rubingh’in arkadaşı Luis karşısında mücadele verdiği ve sonunda Rubingh’in “Chess Boxing İlk Dünya Şampiyonu” unvanını kazandığı 2003 yılındaki ilk Chess Boxing Dünya Şampiyonası’nın görüntüleri aşağıda verilmiştir:


[1] Iepe Rubingh, Chess Boxing’i icat ederken Enki Bilal’in Nikopol Üçlemesi adlı serisinin üçüncü kitabı olan Soğuk Ekvator adlı çizgi romanda yer alan bir bölümden esinlenmiştir.

[2] Bu da toplamda altı raunt satranç ve beş raunt boks anlamına gelmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.