Cheese Challenge: Bebeğinin Yüzüne Peynir Dilimi Atmak

Hamburgerlerin içine konan dilim peynirleri bebeğinin yüzüne atarak yapıştırmaya çalışmak geçtiğimiz günlerde “Cheese Challenge” (#cheesechallenge) adıyla sosyal medyanın yeni meydan okuması/yarışması ve eğlencesi olarak ortaya çıkmıştır. Söz konusu yarışma çerçevesinde ebeveynler, bebeklerinin yüzüne peynir dilimi atıp bu anı videoya çekmektedirler.

Cheese Challenge’ın neye benzediğini daha iyi anlatabilmek için:

Cheese Challenge kimileri tarafından komik bulunurken kimileri tarafından (bebeklere zarar verdiği düşüncesiyle) hiç de komik bulunmamıştır ve tepki çekerek sosyal medya kullanıcılarını ikiye bölmüştür. Bunun üzerine bugünlerde insanlar “yüze peynir dilimi atma” denemelerini bebekler değil de hayvanlar ve yetişkinler üzerinde (ama özellikle hayvanlar üzerinde) gerçekleştirmeye başlamışlardır:

Her ne kadar bazı pedopsikiyatrlar bebeklerin peynir dilimine karşı kendilerini koruyamamalarından ve aşağılanmalarından dolayı Cheese Challenge’ı “bebeklere karşı bir saldırı”, “bebeklerle alay etmek” ve “bebeklere yapılan bir saygısızlık” olarak nitelendirseler de Cheese Challenge’ın pek çok ebeveyni eğlendirdiği açıktır. Ancak insanların sosyal medyada video paylaşabilmek ve eğlenebilmek amacıyla bebeklerinin (veya evcil hayvanlarının) yüzüne peynir dilimi atmaları sanki biraz tuhaf gibidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.