“Beyazları Asın/Sallandırın” Adlı Şarkısıyla Fransa’da Polemik Yaratan Rap Şarkıcısı

Nick Conrad adlı rap şarkıcısının “Kreşlere giriyorum, beyaz bebekleri öldürüyorum. Onları hemen yakalayın ve ebeveynlerini öldürün […]” sözleriyle başlayan ve daha sonra klibinde (rol icabı) beyaz bir erkeği kaldırımda kafasını ezerek öldürdüğü[1]Pendez les Blancs (PLB)“, yani “Beyazları Asın/Sallandırın” adlı şarkısı Fransa’da olay yarattı.

17 Eylül 2018 tarihinde klibi ilk defa internette yayınlanan söz konusu şarkı boyunca Parisli siyahi şarkıcı, yandaşlarını beyazları öldürmeye çağırmakta. Klip ortaya çıkmadan önce halk tarafından neredeyse hiç bilinmeyen şarkıcının[2], bu anlamsız şarkısını bir anda ün kazanabilmek amacıyla yaptığı düşünülmekte.

Gerçekten de ırkçılık ve nefret dolu olan söz konusu şarkının resmî klibi, her ne kadar bir skeç veya parodiyi andırsa da, insanları nefrete teşvik ettiğinden dolayı YouTube adlı video platformundan derhal kaldırıldı. Söz konusu klipten haberdar olunur olunmaz da söz konusu şarkıcı hakkında “suça teşvik etmek” suçundan soruşturma başlatıldı.

Söz konusu ırkçı ve nefret dolu şarkıdan en çok faydalananlar ise bu şarkı sayesinde oy koparmaya çalışan Marine Le Pen, Nicolas Bay, Florian Philippot ve Nicolas Dupont-Aignan gibi aşırı sağcı beyazlar oldu. Yani sonuçta, Nick Conrad’ın en sevmediği ve muhtemelen “asmayı” en çok isteyeceği aşırı sağcı beyazlar, nefret dolu bu gereksiz şarkısı sayesinde birkaç oy daha kazandılar.

Her ne kadar YouTube’dan her an tekrar kaldırılabilecek olsa da işte söz konusu şarkının klibi:

 

[1] Söz konusu şahsın burada “American History X” adlı filmin bir sahnesinden esinlendiği görülmekte.

[2] Şarkının YouTube’a konduğu esnada Nick Conrad’ın Twitter üzerinde yalnızca 245 takipçisi olduğu belirtilmekte.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.