Beaujolais Uluslararası Maratonu: Şarap Tutkunlarının Koşusu

Fransa’nın Lyon şehrinin kuzeyinde bulunan ve “(le) Beaujolais” [1] olarak adlandırılan coğrafi bölge, üzüm bağlarıyla ve şarabıyla ünlüdür. Her yıl, Beaujolais’de bağ bozumu sonrasında elde edilen üzümlerden üretilen şaraplar Brouilly, Côte de Brouilly, Chénas, Chiroubles, Fleurie, Juliénas, Morgon, Moulin-à-Vent, Régnié, Saint-Amour gibi farklı coğrafi adlar altında piyasaya sürülmektedir.[2]

Fransa üzerinde (le) Beaujolais’nin nerede bulunduğu.

1995 yılı sona ererken, katıldıkları New York Maratonu’ndan yaşadıkları yer olan Beaujolais’ye dönen üç koşucu arkadaş, kendi memleketlerinde de “Beaujolais’nin tamamından geçen ve bölgenin değerleri etrafında kurulmuş olan” bir maraton düzenlemeye karar vermişlerdir. Bu kapsamda üç arkadaş, 1996 yılında “Beaujolais Road Runners” adında bir kulüp kurarak bu kulübe kendi çevrelerinden yaklaşık 40 koşucu üye bulmuşlardır. Söz konusu kulübün gerçekleştirdiği çalışmaların neticesinde, üç arkadaşın tasarlamış olduğu maraton, ilk kez 1997 yılında resmî olarak düzenlenmiştir. 1997 yılındaki bu maratona toplamda yaklaşık 400 koşucu katılmıştır ve o günden bugüne söz konusu sportif etkinliğe katılanların sayısı sürekli artmıştır.

2021 Kasım’da söz konusu maraton 17. kez gerçekleştirilmiştir. Artık “Beaujolais Uluslararası Maratonu (Fransızcada “Marathon International du Beaujolais”)” adıyla düzenlenmekte olan bu etkinliğe, 2021 yılında toplamda 15 binden fazla koşucu katılmıştır. Beaujolais Uluslararası Maratonu bugün her ne kadar “maraton” olarak adlandırılsa da yalnızca maraton değildir ve içerisinde birden fazla tipte koşu (maraton bayrak koşusu, yarı maraton koşusu, 13 km koşusu v.b.) barındırmaktadır.

Maraton, Beaujolais’de düzenlendiği ve bölgenin değerlerini dışarıya tanıtmayı amaçladığı için koşular henüz başlamadan önce (sabahın erken saatlerinde) koşuculara bölgenin şarabı[3] ve yerel yiyecekleri ikram edilmektedir. Ayrıca koşu rotası üzerine aralıklarla yerleştirilmiş olan ikmal noktalarının her birinde de yarışmacılara su ve atıştırmalıkların yanı sıra Beaujolais şarabı sunulmaktadır. Her ikmal noktasında müzik yayınının da bulunduğu Beaujolais Uluslararası Maratonu’na bu nedenle yalnızca profesyonel atletler değil, spor yaparken şarap içip müzik dinlemek, kısacası eğlenmek isteyen pek çok kişi de katılmaktadır. Eğlence amacıyla katılan kişiler pek çok zaman farklı kılıklarda (film veya çizgi film karakterleri, hayvan, meyve v.b.) koşmaktadırlar.

Bağlar, şatolar, şarap mahzenleri v.b. enteresan ve güzel mekânların içinden veya yanından geçilerek gerçekleştirilen koşuların neye benzediği, aşağıdaki videolar izlenerek daha iyi anlaşılabilir:

Bölgenin şarabını ön plana çıkaran Beaujolais Uluslararası Maratonu’nda, yarışı başarıyla tamamlayan koşuculara madalya olarak, elbette, şarap içme tası verilmektedir:

Yarışı başarıyla tamamlayan koşuculara verilen şarap içme tası madalya. ©lafilleauxbasketsroses.com

Sonuç olarak Beaujolais Uluslararası Maratonu, koşu rekoru kırmayı arzulayan profesyonel atletlerin yanı sıra önologların[4] ve şarap içme rekoru kırmayı arzulayan eğlence tutkunlarının da tercih ettiği bir etkinliktir.


[1] “Beaujolais” özel ismi Fransızcada “bojole” olarak telaffuz edilmektedir. Bu yazıda, kesme işaretinden sonra gelen ünlü harfler, söz konusu telaffuza göre belirlenmiştir.

[2] Söz konusu coğrafi isimler, Beaujolais içerisinde bulunan ve üzerinde üzüm yetiştirilen coğrafi bölgelerin isimleridir.

[3] Söz konusu şarap, bölgenin o yılki ilk şarabıdır (bu şarap Fransızcada “Beaujolais Nouveau” olarak adlandırılmaktadır). Bu nedenle etkinlik, şarabın piyasaya çıktığı dönemde, her yılın kasım ayında, gerçekleşmektedir.

[4] “Önolog” kavramı Türk Dil Kurumu tarafından “şarapla ve şarap yapımıyla ilgilenen kimse” olarak açıklanmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.