“Batch Cooking” Kavramı Ne Demektir?

Günümüzde insanlar akşama kadar yoğun bir biçimde çalıştıktan sonra eve döndüklerinde bu yorgunluk üzerine bir de yemek hazırlamak kendileri için bir külfet hâlini almaktadır. Bu nedenle insanlar akşamları genellikle dışarıdan bir şeyler sipariş edip bunları yiyerek akşam yemeğini geçiştirmeyi tercih etmektedirler.

Anglo-Sakson ülkelerinde doğmuş bir terim olan batch cooking terimi bir mutfak terimidir ve Türkçeye “gruplar hâlinde pişirmek” veya “toptan pişirmek” olarak tercüme edilebilir. Bu kavram, tam olarak, hafta içi yenilecek yemeklerin hafta sonundan hazırlanmasını ifade etmektedir. Kişinin isteğine göre ya yenecek yemeğin tamamı hazırlanarak yemeğin yeneceği gün bu yemek ısıtılır ya da yemeğin malzemeleri ayrı ayrı hazırlanarak yemeğin yeneceği gün bu malzemeler birleştirilir. Genellikle yiyecekler hazırlandıktan sonra üç ile beş gün arasında tüketilebildiklerinden dolayı yemeklerin bozulması gibi bir sıkıntı da ortaya çıkmamaktadır.

Batch cooking yönteminin temelde iki faydası vardır. Bunlardan birincisi insanlara zaman kazandırmaktır, ikincisi ise insanların daha sağlıklı beslenmelerini sağlamaktır. Bu iki faydasının yanı sıra batch cooking yöntemi ile aile üyelerinin tamamı fazla emek isteyen haftalık malzeme hazırlanışına yardım ederek ve haftalık yemek menüsünün içeriği hakkında fikirlerini beyan ederek batch cooking sürecine katılmaktadırlar. Böylece aile üyelerini bir araya getirerek üyelerin birlikte hoşça vakit geçirmesini sağlamak da batch cooking yönteminin üçüncü bir faydası olarak kabul edilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.