Apu ve Ailesi Simpsonlar’dan Kaldırılıyor

Simpsonlar’ın Hint kökenli Amerikan vatandaşı, sekiz çocuk sahibi mutlu aile babası, Springfield şehrinin Kwik-E-Mart’ının işletmecisi ve ilk olarak dizinin birinci sezonunun (1989) sekizinci bölümünde (1990) ortaya çıkan karakteri Apu Nahasapeemapetilon, ailesi ile birlikte, Simpsonlar’ın gelecek sezonundan itibaren dizide yer almayacaklar.[1]

Söz konusu karakterlerin silinmesinin temel nedeni olarak Hari Kondabolu adlı Hint kökenli Amerikalı aktörün, 2017 yılında yayınlanan, “The Problem with Apu” adlı belgeseli gösterilmektedir. Söz konusu belgeselde Apu’nun (ve ailesinin) Hintlerin tüm basmakalıp (klişe) hareketlerini sergilediği ve Hint toplumunu yanlış temsil ettiği anlatılmaktadır. Bu nedenle Simpsonlar az da olsa “ırkçılık” ile suçlanmışlardır ve sonuç olarak Simpsonlar’ın yapımcıları, Apu’nun ve ailesinin gelecek sezondan itibaren[2] dizide artık yer almayacaklarını duyurmuşlardır.

Söz konusu karar Simpsonlar dizisinin hayranlarını üzmüştür ve bu hayranların bir kısmı Hari Kondabolu’ya kızmışlardır. Söz konusu belgeselin IMDb’deki sayfasına ve YouTube’daki fragmanına yazılan yorumların büyük bir kısmında insanlar, Simpsonlar’ın zaten sürekli çeşitli kültür stereotipleri[3] ile alay ettiklerini belirterek, Hari Kondabolu’yu ve belgeselinde tanıklık eden kişileri, durumu abartmakla suçlamaktadırlar. Bir YouTube videosunda ise Apu’nun Simpsonlar’da basit bir Hint aksanından çok daha fazlası olduğu ve Simpsonlar’da Apu’nun zekâsına, doktora mezunu oluşuna, mantıklı ve sakin oluşuna, dans etmeyi sevmesine, kadınlar tarafından çekici bulunmasına, gönüllü itfaiyeci oluşuna, romantik oluşuna, bahçe işleri ile uğraşmayı sevmesine, vegan oluşuna, şarkı söylemeyi sevmesine v.b. pek çok olumlu yanına da dikkat çekildiği belirtilerek, Apu’nun “aksan” ve “davranış” gibi yüzeysel eleştiriler nedeniyle diziden kaldırılacak olması olumsuz bir biçimde eleştirilmektedir. Ayrıca söz konusu videoda bu kaldırılma olayı bir “sansür” olarak nitelendirilmektedir.

Sonuç olarak Apu ve ailesi, Simpsonlar’ın gelecek sezonundan itibaren artık dizinin bir parçası olamayacaklardır. Bu yokluğun Simpsonlar’daki etnik zenginliğe az da olsa zarar vereceği kesindir.

 

[1] Apu ile birlikte Palyaço Krusty ve Tahiti Bob karakterleri de dizide ilk defa aynı bölümde ortaya çıkmışlardır.

[2] Büyük bir ihtimalle 31. sezondan itibaren Apu ve ailesi Simpsonlar’da olmayacaktır.

[3] Dizide alay edilen bazı diğer stereotipler: Polisler, Hristiyanlar, Alkolikler, Yaşlılar, Zenginler, Öğretmenler, Avukatlar, Doktorlar, Politikacılar, Ünlüler, İskoçlar, İtalyanlar ve daha niceleri.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.