Amerikalı Bir İçki Üreticisi Yenilebilir Altılı Bira Halkaları Üretti

Günümüz tüketme ve kirletme alışkanlıklarının çevremizde yaşayan hayvanlara etkisini Peanut adındaki altılı bira halkalarına (six pack rings) dolanan ve halka vücuduna sarılı bir biçimdeyken büyüyerek deforme olmuş bir vücuda kavuşan kırmızı kulaklı kaplumbağada görmüştük.

Vücudu 8 şeklinde büyüyen kırmızı kulaklı kaplumbağa Peanut. ©inhabitat.com

Her ne kadar altılı bira halkaları içecekleri bir arada tutarak hayatımızı kolaylaştırmak amacıyla yapıldıysa da bu halkalar hayvanların hayatını maalesef aynı oranda kolaylaştırmamaktalar. Aslında sadece bira halkaları değil doğaya attığımız herhangi bir plastik çeşidi, hayvanların hayatını aynı oranda rezil etmekte. Verilere göre okyanuslara her yıl 8 milyon tondan fazla plastik atılmakta ve 2025 yılına kadar bu sayının ikiye katlanması beklenmekte. Zaten bu atıklar nedeniyle de günümüzde her yıl yaklaşık bir milyon deniz kuşu ve yüz bin deniz memelisi hayatını kaybetmekte.

İşte bu soruna kendi açılarından çözüm bulmaya çalışan SaltWater adlı içki üreticisi şirketin yöneticileri, E6PR adlı bir start-up ile anlaşarak doğaya atıldığında yalnızca birkaç hafta içerisinde doğaya karışan ve yaban hayvanları tarafından yendiğinde onlara zarar vermeyen, yenilebilir altılı bira halkalarını üretti. İşte yenilebilir bira halkalarının tanıtım videosu:

National Geographic’te deniz kuşlarının plastik yemesi konusunda hazırlanmış Eylül 2015 tarihli bir makalede 1960’larda deniz kuşlarının %5’inden bile daha azının midesinde plastik parçaları bulunurken bu sayının 1980’lerde %80’lere sıçradığı belirtilmekte. Günümüzde ise bu oranın %90’a sıçradığı söylenmekte ve 2050 yılına bu oranın %100’e varacağı tahmin edilmekte. CBS’te belirtildiğine göre plastiklerin doğada yok olması onlarca yıl sürmekte ve pastikler dışarıdan yok olmuş gibi görünseler de aslında doğada “mikroplastik” adı verilen minik plastik parçalarına dönüşerek besin zincirine karışmaktalar. Daha sonra ise bu mikroplastikleri yutan canlıları biz insanlar yemekteyiz. Bu nedenle de bütün şirketlerin bir an önce SaltWater’ı örnek alması hepimizin için daha sağlıklı olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.