Amerika Birleşik Devletleri’nde Cinayetlerin Yalnızca %60’ı Çözülebiliyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Federal Soruşturma Bürosu (The Federal Bureau of Investigation (FBI)) tarafından yayımlanan ve 2017 yılında ABD’de işlenen tüm suçların yüzde kaçının çözülebildiğini (İngilizcede “clearance rate”) belirten raporda, faili ortaya çıkarılan suçların oranları, yüzde olarak, şöyle verilmiştir:[1][2]

ABD’de Suçların Faillerinin Ortaya Çıkarılma Oranları. Kaynak: www.fbi.gov

Rapora göre, ortalamaları alındığında, tüm 2017 yılı boyunca ABD’de işlenen tüm şiddet suçlarının yalnızca %45,6’sı çözüme kavuşturulmuştur. Bu oran, malvarlığına karşı işlenen suçlarda yalnızca %17,6’dır. Bu oranlar aslında ABD’de işlenen suçların ne kadar düşük bir yüzdesinin failinin ortaya çıkarılabildiğini göstermektedir. Bu düşük oranlar yeni bir trend olmaktan da çok uzaktır. Pew Araştırma Merkezi’nin (Pew Research Center) 2017 yılındaki bir yazısında, geçtiğimiz yirmi yıl boyunca bu oranların aşağı yukarı sabit kaldığı belirtilmektedir.

Buna ek olarak Pew Araştırma Merkezi, ABD’de şiddet suçlarının yalnızca yarısının, malvarlığına karşı işlenen suçların ise yalnızca üçte birinin polise bildirildiğini belirtmektedir. Bu nedenle, ABD’de fiilen işlenen suçların gerçekten de çok ama çok düşük bir yüzdesinin failinin ortaya çıkarılabildiği söylenebilir.

The Washington Post tarafından Temmuz 2018’de paylaşılan bir araştırma da “cinayetlerin” failinin açığa çıkarılma problemini ırksal açıdan değerlendirmektedir. ABD’nin en büyük 52 şehrinde gerçekleştirilen araştırmaya göre, geçtiğimiz 10 yıl boyunca yaklaşık 26.000 cinayetin faili bulunamamıştır. Bu faili meçhul cinayetlerin 18.600’den fazlasında, yani tüm cinayetlerin üçte ikisinden fazlasında, kurban siyahidir. The Washington Post, kurbanı siyahi olan cinayetlerin kurbanı beyaz olanlara oranla çözülmesinin daha zor olduğunu belirtmektedir. Verilen rakamlara göre kurbanı beyaz olan cinayetlerde herhangi birisinin tutuklanma oranı %63 iken, kurbanı siyahi olan cinayetlerde herhangi birisinin tutuklanma oranı yalnızca %47’dir.

 

[1] Burada “faili yakalanan” yerine “faili ortaya çıkarılan” denmesinin nedeni, bazı durumlarda suçların failinin tespit edilmesine rağmen failin çoktan hayatını kaybetmesi v.b. nedenlerden dolayı yakalanamaması veya tutuklanamamasıdır.

[2] Aşağıdaki tabloda “robbery” kavramı “gasp”, “aggravated assault” kavramı “silahla adam yaralama”, “burglary” kavramı “haneye tecavüz”, “larceny-theft” kavramı ise “hırsızlık” olarak çevrilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.