Ambiancé: Sinema Tarihinin En Uzun ve Var Olmayan Filmi

1968 yılında doğmuş olan İsveçli sanatçı Anders Weberg, şimdiye kadar pek çok film ve klip projesinde yer almıştır. Özellikle “kimlik” konusu üzerine çalışan sanatçının eksantrik tarzı, aşağıdaki video ile daha iyi anlaşılabilir:

Anders Weberg, görsel-işitsel medyada Peer-to-Peer Sanat[1] konseptinin mucididir. Bu konsept kapsamında bir görsel-işitsel eser, sanatçısı tarafından internette paylaşıldıktan ve başka birisi tarafından indirildikten sonra bu eserin orijinali sanatçısı tarafından silinmektedir, kaldırılmaktadır veya imha edilmektedir. Böylece söz konusu eser, yalnızca internet kullanıcıları arasındaki yatay paylaşım (peer-to-peer) devam ettikçe var olmaktadır. Bu konsept ile Anders Weberg, her şeyin geçiciliğine dikkat çekmektedir.

Bu konsept kapsamında sanatçının, hayatında yaptığı son filmi olan Ambiancé, 31 Aralık 2020 tarihinde farklı ülkelerde bir kez baştan sona yayınlanacaktır ve tüm dünyadaki bu ilk yayınından sonra film, sanatçı tarafından imha edilecektir. Toplamda 720 saat[2] sürecek olan Ambiancé, bu sayede “sinema tarihinin en uzun ve var olmayan filmi” unvanını elinde bulunduracaktır. Bu nedenle filmin uzunluğu kadar var olmayacak olması da bu filmin karakteristik özelliklerinden biridir. Böylece, sanatçıya göre, insanların aklında sadece izledikleri birkaç sahne kalacaktır.

Sanatçının otobiyografik olarak nitelendirdiği bu film, diğer filmlere benzememektedir ve doğrusal bir seyir izlememektedir. Bunun temel nedeni sahnelerin birbirine kronolojik değil, duygusal açıdan bağlanmış olmasıdır. Film, yazarın hayallerinden, umutlarından, gördüğü yerlerden ve kişilerden oluşmaktadır. İsveçli sanatçı, kendi duygularının önemli bir kısmını barındıran bu filmi, hayatını aşırı doz uyuşturucu kullanımından kaybetmiş olan oğlu André’ye ithaf etmektedir.

Ambiancé’nin uzunluğu kadar filmin fragmanlarından birinin uzunluğu da rekor kırmıştır. Toplamda 7 saat 20 dakika süren ve sinema tarihinin en uzunu olma rekorunu şimdilik elinde bulunduran fragman, aşağıda sunulmuştur:


[1] İngilizcesi “Peer-to-Peer Art” olan kavram Türkçeye “Eşten Eşe Sanat” veya “Eşlerarası Sanat” olarak çevrilebilir.

[2] Filmin toplamda 720 saat olmasının temel nedeni, bu saatin tam olarak 30 güne, yani 1 aya tekabül etmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.