Alexis Landot: Montparnasse Kulesi’ne Çıplak Elle Tırmanmak

Paris’te bulunan ve Montparnasse Kulesi (Fransızcada “la Tour Montparnasse”) olarak adlandırılan yapı, 60 katıyla ve 210 metrelik yüksekliğiyle, Paris sınırları içerisinde bulunan en yüksek gökdelendir.[1]  Alexis Landot adındaki 21 yaşındaki tırmanış meraklısı Parisli öğrenci, 28 Mart 2021 tarihinde, bu dev yapının altına giderek bu yapıya, hiçbir özel ekipman kullanmadan veya yardım almadan, çıplak elleriyle tırmanmaya başlamıştır.[2] Öyle ki tırmanışı esnasında Alexis Landot, kendisini düşmekten kurtaracak bir tırmanış ipi bile kullanmamıştır.

Tırmanış öncesinde parmaklarına sardığı bantlar, tırmanışın sonlarına doğru kopmaya başladığından dolayı parmakları tırmanış esnasında kanamaya başlayan Landot, tırmanmaktan vazgeçmemiştir. Sonunda Alexis Landot, Montparnasse Kulesi’ne tırmanışını toplamda 49 dakikada tamamlayarak, çıplak elle bu yapıya tırmanmayı başarabilen şimdiye kadarki beşinci kişi olmuştur:

Ancak bu tırmanış elbette anlık bir karar sonucunda gerçekleşmemiştir. Landot, tırmanışı öncesinde, kulenin hangi bölgesinden tırmanmasının daha uygun olacağını iyice araştırmıştır. Birkaç gece kuleye giderek denemelerde bulunmuştur. Ayrıca çok sıkı antrenman yapmıştır.

Tırmanışı için gerekli izinleri almadığından dolayı yaptığı tırmanış aslında yasa dışı olan ve hukuken “kasten başkasının canını tehlikeye sokma” suçuna giren Landot, bu nedenle, azami 15.000 avro para ve bir yıl hapis cezalarına çarptırılma riskini göze almıştır. Buna rağmen bu kadar ağır cezalara çarptırılmadığını belirten Landot, tam aksine, tırmanışı sonunda kendisini gökdelenin tepesinde bekleyen itfaiyeciler ve polis memurları tarafından oldukça sıcak karşılanmıştır. Kendisine itfaiyeciler ve polis memurları tarafından, tırmanışının hemen ardından, içecek ikramında bile bulunulmuştur.

Alexis Landot, neden böylesine riskli bir işe giriştiğini tırmanış sporuna olan hayranlığına bağlamaktadır.[3] Küçük yaşlardan itibaren tırmanışla uğraşan Landot, birkaç yıl önce parkur sporuyla da uğraşmaya başladıktan sonra şehir ortamında tırmanabileceği pek çok yer dikkatini çekmeye başlamıştır. Zaten bu nedenle kendisi, Montparnasse Kulesi’nden önce, şehirdeki başka yapılara da tırmanmıştır:

Landot, yakın çevresinde bulunanların, tırmanma merakından korkmalarına rağmen kendisini engellemeye çalışmadıklarını, çünkü kendisini engelleyemeyeceklerini bildiklerini belirtmektedir. Aslında kendisi de ipsiz gerçekleştirdiği tırmanışların öncesinde ve sonrasında korktuğunu kabul etmektedir. Ancak, tırmanış esnasında bu korkusundan arındığını söylemektedir.

Geçmişten bugüne gittikçe daha zorlu yapılara tırmanmaya çalışmış olan Landot’nun, ilerleyen dönemlerde daha yüksek ve daha fazla ses getirecek olan yapıları hedef alacağı söylenebilir. Bu nedenle de genç Alexis Landot’nun adı, ilerleyen dönemlerde daha fazla duyulacaktır.

Sonuç olarak, tamamlaması fiziksel olduğu kadar zihinsel yeterlik de gerektiren bu Montparnasse Kulesi tırmanışı, özellikle de 21 yaşındaki birisi için, oldukça büyük bir başarıdır. [4] Ancak belirtilmesi gerekir ki bu türden bir tırmanış hem tehlikeli hem de yasa dışı olduğundan dolayı kesinlikle önerilmemektedir.


[1] Montparnasse Kulesi’nin yüksekliğinin tam 209 metre olduğu belirtilmektedir.

[2] Alexis Landot, tırmanışı esnasında belinde bulunan çantaya, ellerinin kaymasını engellemek amacıyla kullanmak için magnezyum tozu koymuştur.

[3] Alexis Landot, “Fransız Örümcek Adam” lakabıyla da tanınan Fransa’nın ünlü tırmanıcısı Alain Robert’e küçüklüğünden beri hayranlık duyduğunu belirtmektedir. Alain Robert, 2011 yılında, 828 metre yüksekliğindeki Burç Halife’ye tırmanmayı başarmıştır.

[4] Alexis Landot, Montparnasse Kulesi tırmanışını gerçekleştirmeden önceki gün, zihinsel hazırlığı için bolca Carpenter Brut dinlediğini belirtmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.