54 Milyon Dolarlık Özel Jet Almak İçin Takipçilerine Seslenen Televanjelist

Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD) Jesse Duplantis adında 68 yaşındaki bir televanjelist[1], 54 milyon dolarlık özel jet alabilmek için takipçilerinden bağış istedi. Duplantis, bağışçı çekebilmek için internetten paylaştığı videoda “eğer bugün Hz. İsa yaşasaydı, bir eşeğe biniyor olmazdı” dedi. Duplantis, araba, tren veya gemi ile dünyayı dolaşabilecek kadar ömrünün olmadığını belirterek dünyanın her tarafında vaazlar verebilmek için yeni bir özel jete ihtiyacı olduğunu ekledi. Bu arada Duplantis’in net varlığının 40 milyon dolar olduğu Independent tarafından belirtilmekte.

ABD’nin Louisiana eyaletinde din işlerini yürüten Duplantis, şimdiye kadar üç jetinin olduğunu ve bunları Hz. İsa adına kullandığını söyledi. Ancak tek bir depo ile Tokyo-Paris veya Şanghay-Seattle arası yolculuk yapabilen Dassault marka Falcon 7X model uçak alınırsa işinin daha da kolaylaşacağını söyleyen vaazcı, bu yeni uçağın bağışlar yoluyla alınması durumunda, şu anda kullandığı en son uçağını ihtiyacı olan bir kuruma bağışlayacağını söyledi.

Duplantis, bağışları meşru kılabilmek için bir de üzerine Tanrı ile uçak alması gerektiği üzerine yaptığı bir konuşmayı anlattı. İşte Duplantis tarafından aktarılan Duplantis-Tanrı diyalogu:

Tanrı:Jesse, yukarıda bulunduğum yere gelmek ister misin?

Duplantis:Ne demek istiyorsunuz?

Tanrı:Bana bir Falcon 7X için inanmanı istiyorum

Söz konusu haber, tüm dünyadan tepkiler çekti ve Trevor Noah gibi bazı televizyon programcıları tarafından alaycı bir dille eleştirildi:

Kim bilir, 28 Mayıs 2018 tarihinde hayatını kaybeden ve Duplantis’in almak istediği jeti üreten firmanın başkanlığını yapan Serge Dassault, şu anda yaşasa idi, belki de bu habere oldukça sevinirdi.

[1] Vaazlarını televizyonlardan veren evanjelistlere verilen ad.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.