2 Yaş Altı Bebeklerde Cerrahi Maske Kullanımı

Japonya Pediatri Derneği (İngilizcede “Japan Pediatric Association”), 25 Mayıs 2020 tarihinde yayımladığı bir dokümanda “2 yaşından küçük bebeklere maske takılmasının tehlikeli olduğunubelirtmektedir. Söz konusu dokümanda bunun nedenleri aşağıdaki maddelerle açıklanmıştır:

  • Maske kullanımı, bebeklerde soluk borusunun dar olmasından dolayı, bebeklerin nefes almasını zorlaştırmaktadır ve kalbine fazladan yük bindirmektedir.
  • Maske kullanımı, maskenin kendinden veya kusmuktan dolayı, bebeklerin boğulma riskini arttırmaktadır.
  • Maske kullanımı, bebeklerde ateş yükselmesi ve sıcak çarpması risklerini arttırmaktadır.
  • Bebeklerin, maske kullanıldığında yüzü kapanacağı için, olası bir hastalık durumunda yüz ifadesinde ve renginde yaşanabilecek değişiklikler geç fark edilecektir. Bu da müdahale edilmeden önce hastalığın durumunun kaygılandırıcı boyutlara ulaşmasına neden olacaktır.

Amerikan Pediatri Akademisi (İngilizcede “American Academy of Pediatrics”) de bu maddelere ek olarak bebeklerin, maske takıldığında, yüzüne normalden daha fazla dokunmaya başladığını ve bu nedenle virüsü kendisine daha kolay bulaştırdığını belirtmektedir. Tüm bu nedenlerden dolayı, 2 yaşından küçük bebeklere maske takılması tehlikeli bulunmaktadır ve kesinlikle tavsiye edilmemektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.